Warsztaty 2021

Home / Warsztaty 2021

ĆWICZENIA Z WYOBRAŹNI
warsztaty pisania dla dzieci z pisarzem Jarosławem Górskim

11 sierpnia, godz. 10.00 / Lubycza Królewska, Duża Świetlica (POM)
ZAPISY – asialewko@interia.pl, dzieci 8-12 lat, decyduje kolejność zgłoszeń / 30 dzieci, czas trwania ok. 90 min. Gościnnie w warsztatach weźmie udział dziennikarz i prezenter – Maciej Orłoś.

12 sierpnia, godz. 10.00 / Horyniec- Zdrój, GOK
ZAPISYoskultury@gmail.com, dzieci 8-12 lat, decyduje kolejność zgłoszeń / 30 dzieci, czas trwania ok. 90 min

Czy każdy może być pisarzem? Czy każdy może wymyślać i przelewać na papier opowieści, które inni będą czytać z wypiekami na twarzy? O tym będą mogli się przekonać młodzi adepci literatury podczas warsztatów kreatywnego pisania dla dzieci. Będziemy razem wymyślać historię, dbając o to, aby były one ciekawe, wiarygodne i spójne. Nauczymy się konstruować bohaterów, wydarzenia i punkty zwrotne opowiadania.

JAROSŁAW GÓRSKI

Absolwent Wydziału Polonistyki UW. Nauczyciel, animator kultury i dziennikarz. Popularyzator literatury, kultury i historii. W ciągu ostatniej dekady wydał ponad 30 książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, m.in. eseistyczną pracę o literackich obrazach męskości Męska rzecz (Wyd. Szkolne PWN 2011), eseje Dziecko w literaturze (Sfinks 2017), epicką opowieść dla dzieci Pieśń o Sowie (Egmont 2017), Strzałę dla komendanta. Historię sprzed 100 lat (Egmont 2018) i najnowszą – biografię Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Parweniusz z rodowodem (Iskry 2021).


ZA DRZWIAMI FANTAZJI
warsztaty plastyczne dla dzieci z ilustratorką książek Elżbietą Wasiuczyńską inspirowane Bajkami robotów Stanisława Lema.

10 sierpnia, godz. 10.00 / Lubycza Królewska, Duża Świetlica (POM)ZAPISY – asialewko@interia.pl, dzieci 7-10 lat, decyduje kolejność zgłoszeń / 20 dzieci, czas trwania ok. 90 min

Warsztaty SKŁADAKI – Trzej Elekroryczerze Spróbujemy z dziećmi narysować jak wyglądają elektrorycerze z zewnątrz, i jak zbudowani są
w środku. Jakie niezwykłe umiejętności ma każdy z nich. Pokusimy się o narysowanie rakiet i stacji kosmicznej i lodowego pałacu, skarbów i wielu innych niezwykłości o których opowiadają BAJKI ROBOTÓW Stanisława Lema.

11 sierpnia, godz. 10.00 / Horyniec-Zdrój GOK
ZAPISY – oskultury@gmail.com, 7-10 lat, decyduje kolejność zgłoszeń / 20 dzieci, czas trwania ok.
90 min

Warsztaty ROBOTY – Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła Po wysłuchaniu tekstu Stanisława Lema z tomu Bajki Robotów zrobimy papierowe maski i pancerze dla robotów i  elektrosmoka.

ELŻBIETA WASIUCZYŃSKA
malarka i ilustratorka książek dla dzieci. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1991 roku otrzymała dyplom w Pracowni Malarstwa
J. Joniaka, zaś w 1994 dyplom w Pracowni Książki i Typografii prof. R. Banaszewskiego nagrodzony Medalem Rektora. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, wyróżnienie w konkursie Świat przyjazny dziecku za książkę Bajka
o ślimaku Kacperku
Małgorzaty Strzałkowskiej, „Bronze medal” International Calendar Exibition Stuttgart 2006 za ilustracje do My first calendar Heye, wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2007 PS IBBY za ilustracje do książki ZOO Jarosława Mikołajewskiego, a w 2009 roku w tymże konkursie główną nagrodę graficzną za książkę autorską Mój pierwszy alfabet. Ósmy tom popularnej serii, Pan Kuleczka Skarby otrzymał głosami czytelników tytuł Książki Roku w konkursie Empiku Przecinek i Kropka. Zaprojektowane przez Elżbietę Wasiuczyńską dla firmy Endo projekty tekstyliów, znajdują się w Kolekcji Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Artystka współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk” i „Kosmos dla dziewczynek”.


ŚWIAT JEST TEATREM?

Warsztaty teatralno–filmowe z Dominiką Ostałowską i Maciejem Makowskim

9, 10, 11 sierpnia, godz. 12.00 / Horyniec-Zdrój, GOK

ZAPISYoskultury@gmail.com, asialewko@interia.pl,

młodzież 15-19 lat, decyduje kolejność zgłoszeń / 20 osób, czas trwania jednych zajęć – ok. 4 godz.

Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do skutecznego budowania wypowiedzi poprzez działania teatralne i filmowe i pracę z tekstem – w tym przypadku z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wiersze wybrane do pracy (17 tekstów) należy podzielić między uczestników zajęć – tak, aby każdy z nich miał do przygotowania (zapamiętania) jeden wiersz. Dłuższe teksty można podzielić między dwie osoby.

Teatr i film to „przedsiębiorstwa”, gdzie znajdzie się miejsce dla osób z różnymi umiejętnościami i zainteresowaniami. Jeśli chcielibyście… moglibyście… pragniecie… jesteście ciekawi jak lepiej reżyserować, grać, pisać scenariusze, kadrować, filmować, montować ujęcia, organizować pracę na potrzeby sceny i filmu… lub chcecie odkryć swój talent – spotkajmy się.  Poznamy „przedsiębiorstwo teatr” oraz „przedsiębiorstwo film”. Będziemy tworzyć historie na scenie i przed kamerą.

Wybrani uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do wystąpienia w dniu 11 sierpnia, godz. 18.30, scena GOK, podczas wieczoru poetycko-muzycznego pt. Ja: cień, który zgubił człowieka, z wierszami Baczyńskiego w wykonaniu Dominki Ostałowskiej (słowo) i Igora Przebindowskiego (muzyka).

Potrzebne materiały: wydruki wierszy, tomiki poezji Baczyńskiego (jeśli ktoś ma) i – w miarę możliwości – urządzenia do rejestracji obrazu: aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, statywy do tych urządzeń oraz ewentualnie programy do montażu i obróbki zdjęć i filmów (mogą być umieszczone w urządzeniach, z którymi przyjdziecie lub mogą być osobno – na innym nośniku lub w internecie).

DOMINIKA OSTAŁOWSKA
aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1994 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną
w Warszawie. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), od 2012 roku występuje w teatrze Studio. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała
w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli
w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT
i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana. Szerokiej publiczności znana jest z roli Marty Mostowiak z jednego
z najpopularniejszych seriali w polskiej telewizji – M jak miłość.

MACIEJ MAKOWSKI
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2003 roku. Znany m.in. z ról w serialach LaLaPoland, Złotopolscy, Barwy Szczęścia, Klan, Klinika Samotnych Serc oraz w filmach 80 milionów, Władcy Przygód Stąd do Oblivio, Planeta Singli. Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata”. Występował też m.in. na deskach teatrów Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.


KAŻDY JEST KLAUNEM?
warsztaty teatralno-cyrkowe z Andrzejem i Olkiem Talkowskimi z Teatru Szczęście w Krakowie
.


13 sierpnia, 11.00-14.00 / Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego
ZAPISY – asialewko@interia.pl, decyduje kolejność zgłoszeń / 30 dzieci, czas trwania ok. 3 godzin
14-15 sierpnia, 11.00-14.00 / Horyniec Zdrój, GOK
ZAPISY – oskultury@gmail.com, decyduje kolejność zgłoszeń / 30 dzieci, czas trwania ok. 3 godzin

Celem projektu jest prowadzenie warsztatów o charakterze teatralno-cyrkowym ze szczególnym uwzględnieniem warsztatu klauna, które służą rozwojowi osobistemu, pielęgnują indywidualność, rozwijają twórcze myślenie i wrażliwość, uczą tolerancji i kształtują umiejętność wspólnej pracy.

Projekt ma charakter edukacyjny i nosi w sobie cechy spektaklu i warsztatów z zakresu teatru ruchu, sztuki słowa, pantomimy, iluzji, żonglerki, improwizacji, śpiewu i wspólnego muzykowania.

ANDRZEJ TALKOWSKI – twórca Teatru Szczęście w Krakowie, aktor komediowy, mim, klaun, iluzjonista, żongler. Posiada on ponad 20-letnie doświadczenie w pracy scenicznej oraz warsztatowej z dziećmi i młodzieżą.
ALEKSANDER TALKOWSKI – aktor Teatru STU w Krakowie, wokalista, kompozytor, autor tekstów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.