Wakacje w Starym Kinie

Home / Wakacje w Starym Kinie

Polki idą do pracy. O zawodowych ambicjach i kłopotach kobiet
w filmie lat 30
Komentarz do filmów – Jarosław Górski, kurator cyklu
Projekcje: Gminny Ośrodek Kultury (GOK), ul. Jana III Sobieskiego 4, Horyniec-Zdrój


8 sierpnia, poniedziałek, godz. 19.00, wejściówki GOK
Szpieg w masce

reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1933, 77 min
Film sensacyjny o kobiecie-szpiegu, będący próbą wyzyskania możliwości kina dźwiękowego. Główną rolę gra Hanka Ordonówna, największa gwiazda polskiej estrady. Przy okazji filmu opowiemy o przedwojennych kabaretach i rewiach, o wpływie wojska na kinematografię, a także o przedwojennych aferach szpiegowskich.


10 sierpnia, środa,  godz. 19.00, wejściówki GOK
Czy Lucyna to dziewczyna?

reż. Juliusz Gardan, Polska 1934, 76 min
Lekka komedia ukazująca emancypacyjne ambicje kobiet i kłopoty w ich realizacji. W filmie występują Jadwiga Smosarka i Eugeniusz Bodo – najbardziej kasowy duet przedwojennego kina. Przy okazji filmu opowiemy o modzie na motoryzację w kraju z najmniejszą liczbą samochodów w stosunku do liczby mieszkańców w Europie. 


13 sierpnia, sobota,  godz. 19.00, wejściówki GOK
Złota Maska

reż. Jan Fethke, Polska 1939, 75 min
Opowieść o dziewczynie marzącej o lepszym życiu i o dostępnych jej drogach emancypacji: karierze tancerki i wyjściu za mąż. Przy okazji filmu znów opowiemy o cenzurze, która na ten obraz miała wpływ: w II RP, pod okupacją niemiecką i w PRL. O tym, jak bardzo filmowa adaptacja różniła się od literackiego pierwowzoru (scenariusz melodramatu powstał na kanwie dwóch powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza). Opowiemy też o losach polskiego kina w Generalnym Gubernatorstwie W rolach głównych między innymi: Lidia Wysocka, Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński.


14 sierpnia, niedziela,  godz. 19.00, wejściówki GOK
Dwie Joasie

reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1935, 85 min
Komedia o kłopotach pięknej biuralistki próbującej zarobić na życie i jednocześnie uniknąć awansów szefów. Przy okazji filmu opowiemy o międzywojennej kulturze biurowej, o ambicjach i problemach wykształconych kobiet wchodzących na rynek pracy, a także o przebierankach – schemacie fabularnym przedwojennej komedii. W rolach głównych między innymi: Jadwiga Smosarska, Ina Benita, Franciszek Brodniewicz, Michał Znicz.