Art Festiwal 2023 Horyniec Teatru

Home / Art Festiwal 2023 Horyniec Teatru

8.08 / wtorek
19.00 / Bona Sforza D’Aragona, czyli jak zaczęła i skończyła polska królowa
/ PREMIERA
/ośrodek kultury, wejściówki

Artur Żmijewski (narrator), Ewa Żmijewska (wokal), Kuba Stankiewicz (muzyka, piano), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja), libretto i reżyseria Michał Zabłocki; po spektaklu rozmowa z artystami

Poemat jazzowy w formie historycznego spektaklu muzycznego z librettem Michała Zabłockiego i muzyką Kuby Stankiewicza o Bonie Sforzy, z okazji 500-lecia jej zaślubin z Zygmuntem Starym. Jest to pokaz wirtuozerii aktorskiej (Artur Żmijewski), wokalnej (Ewa Żmijewska) oraz instrumentalnej (trzyosobowy zespół jazzowy najwyższej próby pod kierownictwem kompozytora, znanego jazzmana, Kuby Stankiewicza).

Wyjątkowość projektu polega na połączeniu kilku gatunków scenicznych. Koncert  skomponowany przez jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, jest jednocześnie kameralną formą teatralną. Muzyka wraz z doskonałym tekstem tworzą lekką, dowcipną, a zarazem wzruszającą opowieść. Spektakl, zarówno w warstwie słownej, jak i muzycznej, przywodzi na myśl klimat Kabaretu Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Pomimo swej dynamiki, wykonywany będzie delikatnie, bez zbędnej ostrości, jakby wykadrowany w telewizyjną całość. Spektakl jest również wspaniałą lekcją historii, pełną opowieści z dziejów renesansowej Polski. Perspektywa wrażliwej kobiety (królowej) oraz narratora (współczesnego Stańczyka) uzupełniona jest także innymi spojrzeniami. Każde z artystów wciela się bowiem w wiele postaci, co bardzo urozmaica narrację i sceniczną formę spektaklu.

Producentem projektu jest Fundacja Poemat, a inicjatorem – Fundacja Bona.


9.08 / środa

19.00 / Hrabalu Ty mój! /Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy
/ laureat Złotej Misy Borowiny 44. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju 2023
za reżyserię i wykonanie spektaklu
/ ośrodek kultury, wejściówki

Monodram Wojtka Kowalskiego, o którym tak sam mówi jego twórca:
„Z twórczością Bohumila Hrabala spotkałem się już jako młody chłopiec, który z zapartym tchem oglądał czarno-białe filmy w reżyserii Jirzego Menzla: Pociągi pod specjalnym nadzorem, Postrzyżyny. Zachwyciłem się ukazanym w nich nie istniejącym już niestety światem małych miasteczek i historii ludzi w nich żyjących. A potem była już cała spuścizna twórczości tego genialnego Czecha. Spektakl Hrabalu Ty mój to mój osobisty hołd złożony temu pisarzowi.
Hrabal jako dziecko, Hrabal jako młodzieniec, Hrabal jako starzec.
Główną ideą spektaklu są słowa pisarza, w których precyzuje swoją filozofię życiową: Najważniejsze w życiu to wyrobić w sobie zachwyt nad widzialnym światem. Nad przyrodą, naturą nad ludzkimi losami…

Będzie to opowieść o życiu Hrabala, okraszona dużą dawką humoru. Bo kto jak kto, ale Hrabal często śmiał się z samego siebie i innych ludzi.

Zapraszam Państwa na podróż do małego miasteczka…”


10.08 / czwartek
20.00 / Księga ziół, czyli jak uleczyć duszę i ciało / Anna Seniuk
/ ośrodek kultury, wejściówki
autorski monodram wg prozy Sándora Máraiego oraz polskiej poezji, tłumaczenia: Feliks Netz (Wydawnictwo Czytelnik, 2003); po spektaklu z Anną Seniuk rozmawia dziennikarka Teresa Drozda

Spektakl powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną – swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem. W spektaklu, obok fragmentów z Księgi ziół Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego, które dopełniają tematycznie wątki poruszane przez wykonawczynię. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy?

Anna Seniuk  – aktorka teatralna, filmowa. Od 1998 roku profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktorka Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Ateneum, Powszechnego, Polskiego, a od 2003 roku Teatru Narodowego. Niezapomniana Magda Karwowska, czyli żona Stefana z serialu „Czterdziestolatek”, energiczna Magda Domaradzka z „Czarnych chmur”. Ma na swoim koncie setki ról teatralnych, kilkadziesiąt ról w teatrach telewizji oraz teatrach Polskiego Radia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1991/1992, za rolę Dulskiej w „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV. Uhonorowana Wielkim Splendorem – nagrodą Teatru Polskiego Radia (1997), Złotym Mikrofonem, nagrodą za kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia oraz adaptację i reżyserię spektakli radiowych – „Balladyny” Słowackiego i „Pchły” Szachrajki Brzechwy. Otrzymała także: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Nagrodę im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie (2017). Odznaczona także m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011).


12.08 / sobota

19.00 / Konie i Cebula, czyli The Best Of / Teatrzyk Gędźba
Maciej Makowski i Wojciech Solarz (występ, scenariusz i reżyseria), Paweł Koślik, Sebastian Stankiewicz, Robert Majewski, Monika Mariotti, Mateusz Wachowiak (muzyka); po spektaklu z twórcami rozmawia Jerzy Kisielewski
/ ośrodek kultury / wejściówki

Teatrzyk Gędźba to gwiazdorski kabaret aktorski  współtwórców „Kabaretu Na Koniec Świata” i serialu „La La Poland”, którego mottem, jak mówią jego twórcy, jest napełnianie radością i optymizmem. Zespół pojawia się w nowej odsłonie i zaprasza na komediowe spektakle w konwencji kabaretowej. Artyści wracają z kolorowymi, pełnymi abstrakcyjnego humoru show z autorskimi skeczami i piosenkami. W spektaklach tego zespołu abstrakcja łączy się z groteską, sacrum przeplata się z profanum, uwypuklając absurdy otaczającej nas rzeczywistości i kosmiczne aspekty ludzkiej natury.

Kabaretowy spektakl „Konie i Cebula” złożony jest z najbardziej znanych skeczy i piosenek Teatrzyku Gędźba. W spektaklu wystąpią między innymi: Paweł Koślik znany jako Prezydent Adrian z „Ucha Prezesa, Wojciech Solarz znany z serii filmów  „U Pana Boga…” Jana Jakuba Kolskiego i Sebastian Stankiewicz, najbardziej znany polski aktor charakterystyczny.

RECENZJE:

Teatrzyk Gędźba to niepowtarzalne 120 minut wybitnych skeczy, poczucia humoru, radości, gry aktorskiej i oprawy muzycznej na najwyższym poziomie. Jeżeli chcecie spędzić wieczór, płacząc ze śmiechu, patrząc na bardzo uzdolnionych aktorów i muzyków, nie wahajcie się nawet sekundy i rezerwujcie bilety. Na pewno wyjdziecie z Teatrzyku Gędźba zadowoleni i szczęśliwi

                                                                                                         E-WEJSCIOWKI.PL

„Teatrzyk Gędźba” prezentuje wyśmienity, czasami wręcz absurdalny humor, wywołujący salwy śmiechu na widowni i „gotowanie się” samych aktorów na scenie. Wojciech Solarz i Maciej Makowski to reżyserskie głowy mające dar odnajdywania absurdów naszego życia i naszej rzeczywistości, robienia humoru jakby z niczego, który uwielbiam z  legendarnych i ukochanych programów „KOC”, „Za chwilę dalszy ciąg programu” czy „Magazynio”.

                                                                                         Robert Trębicki, TEATR DLA WSZYSTKICH

Mamy do czynienia z gatunkiem zagrożonym wyginięciem: kabaretem inteligenckim. Zawodowo zagranym, bazującym na tekście i odwołującym się do absurdu. Tak właśnie wyobrażam sobie spektakle legendarnego Bim Bomu ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą, którego Teatrzyk Gędźba jest godnym następcą.

                                                                                         Mariusz Cieślik, RZECZPOSPOLITA

Dla mnie grupa dawnego „Na Koniec Świata” stanowi odtrutkę na większość współczesnych kabaretów i stand upów, robionych przez amatorów, które rzadko kiedy wywołują we mnie coś innego niż mieszankę znużenia i zażenowania (Kabaret Moralnego Niepokoju to ważny, ale jednak wyjątek). Widownia Wojciecha Solarza, Macieja Makowskiego, Roberta Majewskiego, Agaty Wątróbskiej czy Zuzanny Grabowskiej śmieje się bardzo często, ale z reguły nie rechocze. Żarty dotykają czasem i polityki (czy tła społecznej rzeczywistości), ale rzadko bywają jednostronne. Rzadko też są grube, wulgarne. Na ogół nikogo nie ranią, raczej oczyszczają. Ich piętrowość, igraszki słowami, odniesienia do historii czy literatury (choć także do zręcznie podpatrywanej popkultury) skazują je na pewien rodzaj elitaryzmu. Ale też bez nadmiernej przesady bo wszelka przesada jest im obca.

                                                                                         Piotr Zaremba, POLSKATIMES.PL


21.00 / Demon /DS ČI-PR-CHAZUŠ J. L. Bellu Kremnica / Słowacja
/ laureat nagrody publiczności i laureat Brązowej Misy Borowiny za reżyserię spektaklu dla Petra Lupovsky 44. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

Miroslav Filus, Natália Huts, Daniela Bartková, Ingrid Flešková, Jula Šuleková, Jozef Bajnok, Petr Polák, Milan Miškóci, Linda Pittnerová, Darina Babinská, reżyseria Peter Luptovsky
/ amfiteatr w Parku Zdrojowym

Spektakl autorski grupy teatralnej ze Słowacji.


Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.