Warsztaty 2022
Sztuka czytania, sztuka grania warsztaty literacko-teatralne z Dominiką Ostałowską
10, 11 sierpnia: 11.00 – 14.00, biblioteka – zapisy, młodzież
BLISKO – Biblioteka/ Lokalność/ Inicjatywy/ Społeczność/ Kooperacja/ Oddolność
Warsztaty dla młodzieży, w trakcie których prowadząca pokaże, na podstawie ballady Adama Mickiewicza „Lilije”, jak aktorsko pracować nad tekstem literackim i zapozna uczestników z podstawami warsztatu aktorskiego: przywoła metody relaksacyjne, pozwalające na opanowanie tremy, pokaże jak wykonywać ćwiczenia oddechowe, nauczy podstawowych ćwiczeń dykcyjnych, usprawniających aparat mowy i emisję głosu.
Dominika Ostałowska
aktorka teatralna i filmowa. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum 1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), obecnie występuje w Teatrze Studio. Za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego Ödönavon Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/1999. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w Łagodnej Mariusza Trelińskiego, Historiach miłosnych Jerzego Stuhra, Wojaczku Lecha Majewskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana.
Działanie realizowane w ramach zadania pod nazwą „Aktywna przestrzeń biblioteki “ z programu BLISKO – biblioteka / lokalność / inicjatywy / społeczność / kooperacja / oddolność
Świat jest teatrem?
autorskie warsztaty teatralne Macieja Makowskiego
10 sierpnia: 13.00-17.00
11 sierpnia: 10.00 – 14.00
zapisy, Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju
Warsztaty teatralne dla młodzieży, w trakcie których prowadzący uczą podstawowych technik aktorskich – świadomości ciała, głosu, zarządzania emocjami oraz przestrzenią sceny.
W trakcie zajęć uczestnicy biorą udział w aktorskiej rozgrzewce – praca z ciałem, głosem i emocjami. Następnie pracują nad zbiorowymi improwizacjami oraz małymi dwuosobowymi scenami własnego autorstwa.
Młodzież z większym doświadczeniem teatralnym, np. uczestnicy kółek i ognisk teatralnych pracują nad tekstami. Zajęcia wówczas są pogłębione o techniki pracy z tekstem i głosem. Zajęcia mają na celu rozwijanie wrażliwości uczestników, ich świadomości, przełamywanie ich własnych blokad, nieśmiałości i lęku występowania przed innymi, a także budowaniu własnej wartości poprzez akceptację grupy i spotkanie z własnymi emocjami.
Maciej Makowski
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2003 roku. Znany m.in. z ról w serialach „LaLaPoland”, „Złotopolscy”, „Barwy Szczęścia”, „Klan”, „Klinika Samotnych Serc” oraz w filmach „80 milionów”, „Władcy Przygód Stąd do Oblivio”, „Planeta Singli”. Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata”. Występował też m.in. na deskach teatrów Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna
w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.