Horyniec-Zdrój Art Festiwal

Home / Horyniec-Zdrój Art Festiwal

Festiwal Muzyki, Teatru, Literatury, zapraszamy 8-16 sierpnia 2021 roku, Horyniec-Zdrój – Lubycza Królewska

Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka.

Stanisław Lem

Spotkania z literaturą, muzyką i sztuką teatralną, rozmowy o książkach i wybitnych, intrygujących postaciach polskiej kultury, koncerty, letnie kino, spektakle, warsztaty ilustracji książkowej i pisania, zajęcia teatralne, spacery przyrodnicze, kiermasz książki. Tegoroczna edycja letniego festiwalu w Horyńcu-Zdroju i Lubyczy Królewskiej ma niezwykle interdyscyplinarny charakter, wynikający z bogatej oferty programowej przygotowanej z myślą o odbiorcach w każdym wieku i doskonale wpisującej się w wakacyjną formułę imprezy. Na festiwalu pojawią się pisarze, aktorzy, muzycy, ilustratorzy książek, dziennikarze i reporterzy, m.in.: Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Dariusz Kordek, Urszula Zajączkowska, Grzegorz Kasdepke, Monika Piątkowska, Zofia Turowska, Michał Ogórek, Leszek Kułakowski, Joachim Mencel. Wydarzenia festiwalowe  odbędą się w kilku miejscach przestrzeni miejskiej, także na scenach plenerowych, Horyńca-Zdroju i Lubyczy-Królewskiej, oraz w Siedliskach – w zabytkowej, o wyjątkowej akustyce, Cerkwi św. Mikołaja.

Bohaterami duchowymi edycji 2021 są – urodzony we Lwowie genialny Stanisław Lem, oraz poeta pokolenia Kolumbów – Krzysztof Kamil Baczyński. Setna rocznica urodzin obu twórców wypada w roku 2021. Nic dziwnego zatem, że wśród gości festiwalowych znaleźli się – autor znakomitej biografii Lema, Wojciech Orliński, oraz wybitna poetka i zarazem przyjaciółka autora Solaris, z którą ten przez wiele lat korespondował – Ewa Lipska. Fragmenty kultowych Bajek robotów przeczyta Maciej Orłoś a muzyczny hołd Mistrzowi złożą czołowi muzycy polskiej i zagranicznej sceny jazzowej – wśród nich legendarny polski saksofonista z Monachium, Leszek Żądło. Także najmłodsi uczestnicy festiwalu, dzięki warsztatom Elżbiety Wasiuczyńskiej inspirowanych prozą Lema, będą mieli okazję do zetknięcia się z tą wyjątkową literaturą. W części poetyckiej, poświęconej Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, usłyszymy wiersze poety czytane przez aktorkę Teatru Studio w Warszawie – Dominikę Ostałowską, której na scenie towarzyszyć będzie uzdolniona artystycznie młodzież z Horyńca-Zdroju i Lubyczy Królewskiej.  

Dla dzieci, oprócz warsztatów ilustracji książkowej i pisania, zaplanowaliśmy spotkania z autorem bestsellerowej Kacperiady – Grzegorzem Kasdepke, zajęcia teatralno-cyrkowe z aktorami scen krakowskich i spektakle teatralne Fundacji „Szafa Kultury”. Publiczność dorosłą z pewnością ucieszą za to spektakle i recitale z udziałem takich gwiazd polskiej sceny teatralnej, jak Joanna Szczepkowska i Zbigniew Zamachowski.  Niewątpliwa atrakcją festiwalu będzie też występ młodych, koncertujących w Polsce i za granicą, instrumentalistów z zespołu Baltic Neopolis Orchestra, którzy muzyce klasycznej nadają nowe, nowoczesne brzmienie.