Art Festiwal 2021 Horyniec Teatru

Home / Art Festiwal 2021 Horyniec Teatru

Zapraszamy na letnie spotkania ze sztuką teatralną w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i na scenie plenerowej Amfiteatru w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju ora na Scenie Letniej w Parku Miejskim w Lubyczy Królewskiej. W repertuarze znajdą się spektakle dla widowni w różnym wieku, a wśród nich m.in. grany od lat w Polsce i za granicą autorski monodram wybitnej aktorki Joanny Szczepkowskiej i wyjątkowy musical poświęcony jednej z największych gwiazd kina i teatru okresu międzywojennego – Eugeniuszowi Bodo.

Zapraszamy na letnie spotkania ze sztuką teatralną w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i na scenie plenerowej Amfiteatru w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju ora na Scenie Letniej w Parku Miejskim w Lubyczy Królewskiej. W repertuarze znajdą się spektakle dla widowni w różnym wieku, a wśród nich m.in. grany od lat w Polsce i za granicą autorski monodram wybitnej aktorki Joanny Szczepkowskiej i wyjątkowy musical poświęcony jednej z największych gwiazd kina i teatru okresu międzywojennego – Eugeniuszowi Bodo. Pokazom będą towarzyszyły warsztaty teatralne dla młodzieży z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które poprowadzą znani aktorzy teatralni i filmowi z Warszawy. Natomiast najmłodszych odbiorców w tajniki sztuki teatralno-cyrkowej wprowadzać będą artyści z Teatru Szczęście z Krakowa. Cykl otworzy wydarzenie poetycko-muzyczne przygotowane przez Jerzego Zelnika z okazji Roku Norwida. 

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

8.08,  godz. 19.00 / Horyniec-Zdrój, GOK
Dopokąd idę. Rok Cypriana Kamila Norwida
– wydarzenie słowno-muzyczne multimedialne.

Na program wydarzenia złożą się wiersze, myśli i listy Norwida w aktorskiej interpretacji Jerzego Zelnika, które dopełni muzyka w wykonaniu kompozytora i pianisty Wojciecha Konikiewicza. Usłyszymy m.in. Aerumnarium Plenus, Pierwszy list, co mnie doszedł z Europy, Ruszaj z Bogiem, Pielgrzym.

JERZY ZELNIK
aktor teatralny i filmowy, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Ma na swoim koncie blisko 80 kreacji filmowych. Uznanie zdobył kreacjami faraona Ramzesa XIII i rozszalałego Lykona w ekranizacji powieści Bolesława Prusa Faraon (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Zasłynął jako tytułowy szlachetny prawnik Franciszek Murek w serialu Doktor Murek (1979) na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zagrał postać Zygmunta Augusta w serialu Królowa Bona (1980), i w dramacie historycznym Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1982) z Anną Dymną. Zebrał pochlebne recenzje za rolę hrabiego Henryka w spektaklu Teatru Telewizji Nie-Boska komedia (1982) Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Ostatnio wyreżyserował spektakl Cena
w Teatrze Telewizji, który powstał na podstawie słynnej powieści Waldemara Łysiaka.

WOJCIECH KONIKIEWICZ

kompozytor, pianista, producent, artysta wymykający się uproszczonym klasyfikacjom. Od początku lat 80 ubiegłego wieku swoją muzyką i konsekwentną postawą twórczą wnosi swój oryginalny i ważny wkład w dorobek polskiego jazzu – zarówno jako kompozytor, aranżer jak i wykonawca. Jego wszechstronność zainteresowań, a także liczba formacji koncertowych i projektów są imponujące: od kultowej, ostatnio zreaktywowanej orkiestry Free Cooperation, przez nie mniej znaną Tribute To Miles Orchestra, punk-etno jazzową Green Revolution przez tria (w tym uznane Zone K z brytyjskim saksofonistą Janem Kopinskim), do duetów i występów solo, eksplorujących fortepian, instrumenty elektroniczne, a nawet organy i klawesyn. Swobodnie i po mistrzowsku operuje zarówno elektronicznym, jak też akustycznym instrumentarium. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, spektakli teatralnych, operowych i baletowych. Przekracza także granice stylu, tworząc muzykę współczesną i eksperymentalną: od lat współpracuje jako muzyk i producent z czołówką polskiego rocka, wyraźnie zaznaczając swą obecność w tym nurcie, pojawiając się na kultowych płytach Janerki, Ciechowskiego i innych. Ma w dorobku fonograficznym blisko 100 pozycji, z których niemało stanowi punkty zwrotne w rozwoju polskiej muzyki. Międzynarodowa aktywność artysty obejmuje koncerty na niemal wszystkich kontynentach, w tym w Afryce, Ameryce i Azji, jak też członkostwo Rady prestiżowego amerykańskiego International Society for Improvised Music: także udział w konferencjach naukowych, wykłady i prowadzenie warsztatów. 


12.08,  godz. 19.00 / Horyniec-Zdrój, GOK

Goła baba – monodram a raczej „monokomedia” napisana przez Joannę Szczepkowską, w reżyserii Agnieszki Glińskiej, grana przez aktorkę od wielu lat na scenach całej Polski i w wielu innych krajach.

Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna, idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem czy to z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem.

JOANNA SZCZEPKOWSKA
aktorka, pisarka, poetka i felietonistka. Urodzona w 1953 r w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana za dokonania aktorskie, wykonawczyni wielu ról szekspirowskich , autorka m. in. opowiadań Fragmenty z życia lustra, sagi rodzinnej Kto ty jesteś, poezji Ludzie ulicy i inne owoce miłości,  sztuk teatralnych – Goła baba, ADHD i inne cudowne zjawiska, Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu. Od 1999 roku publikuje felietony na które złożyło się kilka zbiorów m.in.: Piasek ze szkła i Jak wyprostować koło.
W 1989 roku zasłynęła niespodziewanym ogłoszeniem „końca komunizmu” w trakcie wywiadu jaki przeprowadzała z nią dziennikarka telewizji publicznej. Za działalność konspiracyjną i patriotyczną została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim i Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kontrowersje wokół jej publicystyki odbiły się szerokim echem w polskiej debacie publicznej a także na jej życiu artystycznym. Malarstwo z wykorzystaniem współczesnych technik wydaje się kolejnym etapem jej poszukiwań.


12.08,  godz. 21.30 / Horyniec-Zdrój, GOK
Świat jest pojechany na maksaOlek Talkowski stand-up według Kmity

Stand-up wg Kmity to grupa komików skupionych wokół tekściarza i reżysera Rafała Kmity. Zasada jest prosta: Rafał wymyśla światy, anegdoty i wydarzenia, oni opowiadają to wszystko ze sceny. Są w różnym wieku, mają różne temperamenty i różne historie do opowiedzenia, ale łączy ich jedno: rozśmieszą was do łez. Stand-up według Kmity konwencją nawiązuje do aktorskiego nurtu stand-upu, który w Stanach uprawiali tacy komicy jak Robin Williams, Richard Pryor czy Eddie Murphy.

OLEK TALKOWSKI
jedna z pereł formacji „Stand-up według Kmity”. Młody, nadpobudliwy, zdaniem lekarzy nie do końca zdiagnozowany. W brawurowej, obficie podlanej absurdami opowieści – oprowadzi was po swojej dzielni, po swoich przygodach z babeczkami i po swoich odpalonych refleksjach o świecie. Jego zdaniem świat jest nieźle szurnięty i Olek ma na to wiele dowodów. Może nie są zbyt wiarygodne, ale na pewno zarąbiście śmieszne.


13.08,  godz. 17.00 / Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego
Wygrasz jak przegrasz
– z aktorką, reżyserką a zarazem autorką książek, poetką i felietonistką rozmawia dziennikarz Michał Ogórek. 


13.08,  godz. 18.30 / Horyniec-Zdrój, GOK
Ławeczka spektakl wg tekstu Aleksandra Gelmana Teatru Scena Poczekalnia. Obsada i reżyseria: IZABELA NOSZCZYK, DARIUSZ TARASZKIEWICZ

Słynna komedia rosyjskiego dramatopisarza była już w Polsce grana ponad dwadzieścia razy. To słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie z przeszłością i kobietą po przejściach. Ona i On spotykają się przez przypadek w parku. On chciałby się wprosić na noc, ona pragnie miłości i stabilizacji. On – tajemniczy i oszczędny w słowach, ona subtelna i wrażliwa. Czy spotkanie na tytułowej ławeczce odmieni ich los? Być może gdzieś już kiedyś się poznali? Kameralny spektakl w reżyserii Roberta Czechowskiego to opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia, a także o tym, że relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną to nieustanna gra pozorów.
Ławeczka to wspólne dzieło dwójki uznanych aktorów – Izabeli Noszczyk i Dariusza Taraszkiewicza. Oboje pracowali pod reżyserskim kierunkiem Roberta Czechowskiego. Spektakl spotkał się z dużą przychylnością kaliskiej publiczności.

14.08, godz. 20.00 / Horyniec-Zdrój, Amfiteatr
Bodo – musical z Dariuszem Kordkiem w roli głównej poświęcony jednej  z największych gwiazd kina i teatru okresu międzywojennego. Produkcja: Dom Kultury w Rawiczu/ Fundacja SKENE PRO ARTE.. 

Spektakl ujęty w nietypową formę. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20-tych i 30-tych, pełną piór, cekinów i zalotnych spojrzeń pań o wątpliwej reputacji, a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów z całą paletą charakterystycznych gestów, słów i układów choreograficznych. Do tego swoistego uroku dodają współczesne projekcje multimedialne, stworzone specjalnie na potrzeby spektaklu. Na ekranie pojawiają się aktorzy, których kreacje aktorskie współgrają z postaciami na scenie, co daje efekt multiplikacji postaci. Ponadto widza czekają jeszcze dodatkowe efekty dźwiękowe i sztuczki magiczne, a w to wszystko wpleciona opowieść człowieka nie do końca spełnionego, niejasnego i trudnego do jednoznacznego określenia. Uwikłanego w czasy wojny i niejasną śmierć; będącego przez całe życie pod ogromnym wpływem matki i uzależnionego od sceny, oklasków i wątpliwej miłości tłumu. Muzyka znana, ale na nowo zaaranżowana, a wszystkie utwory to niezapomniane międzywojenne szlagiery, które widzowie doskonale znają i mogą śpiewać wraz z Eugeniuszem Bodo (Już taki jestem zimny ddrań, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Sex appeal, Najcudowniejsze nóżki). 

DARIUSZ KORDEK
aktor teatralny, musicalowy, i filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer, piosenkarz. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1988 roku. W 1989 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobył nagrodę za wykonanie piosenki Wojciecha Młynarskiego Och ty w życiu. W warszawskim Teatrze Rampa brał udział w spektaklach: Cabaretro, Sweet Fifties, Czerwony stoliczek. Dużą popularność przyniosła mu rola w serialu W labiryncie. Zagrał również w filmach: Kroll, Sezon na leszcza, Młode wilki, Sztos. Z powodzeniem występował
w musicalach, m.in. Metro, Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze, The Rocky Horror Show, Grease, Pięciu braci Moe, Sztuka kochania, czyli serdeczne porachunki, Crazy For You, Cohen, Do grającej szafy grosik wrzuć. Gra w musicalach Teatru Studio Buffo Polita (rola Ernsta Lubitscha) oraz Romeo i Julia


16.08, godz. 19.00 / Horyniec-Zdrój, GOK
A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim – spektakl oparty na poezji i prozie Baczyńskiego. Występują: Przemysław Tejkowski (reżyseria) i Adrianna Kieś. Momentami zabawna, ale przede wszystkim przejmująca opowieść o pragnieniu życia i przeżywaniu go w pełni.

PRZEMYSŁAW TEJKOWSKI
aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatru. Związany z Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego Zielonej Górze (1991),Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1992-1994), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (1994–2004), Teatrem Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie (2004-2005), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ( 2007-2011) jako dyrektor naczelny. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych. Do najważniejszych należą: Moryś w Ścisłym nadzorze, Grabiec w Balladynie, Lizander w Śnie nocy letniej, Łazarz w Łazarzu, Poeta w Weselu, Alfred w Mężu i żonie, Julius w Miłości w Wenecji, Hajmon w Antygonie, Sierżant w Policji, Jim O’Connor w Szklanej menażerii, Zbigniew w Mazepie, Kapelan w Damach i huzarach, Filip w Iwonie księżniczce Burgunda, Pilot w Małym Księciu, Jasza Mazur w Sztukmistrzu z Lublina oraz Konferansjer i Marcel Cersan w Piaf.

ADRIANNA KIEŚ
studentka IV roku Akademii Teatralnej w Krakowie 

SPEKTAKLE FAMILIJNE

14.08, godz. 14.00/ Lubycza Królewska, Scena Letnia w Parku Miejskim
Kto pokona smoka!?
spektakl lalkowy familijny Fundacji „Szafa Kultury”

Reżyseria Elżbieta Socha, muzyka: Dawid Ludkiewicz, projekt lalek: Marika Nowak i Jakub Płociński, występują: Magdalena Daszkiewicz, Katarzyna Gruszewska, Joanna Mazewska, Katarzyna Wypchło.
Historia królewny, ukochanej córki Króla Gwoździka, która została porwana przez straszliwego smoka, nasłanego przez złą czarownicę. Na ratunek dziewczynce pospieszyli królewscy rycerze oraz dzielny szewczyk. Czy komuś uda się ją uwolnić? Kto pokona smoka? Co można zyskać uprzejmością i czy władza i bogactwo są w życiu najważniejsze? Odpowiedzi na te pytanie poznacie, jeśli wybierzecie się razem z nami na grzebiecie Siwka – Złotogrzywka w podróż do tego niezwykłego królestwa, w którym wszystko jest możliwe, jak to w teatrze lalkowym.


15.08, godz. 15.00 / Horyniec-Zdrój, Amfiteatr W to mi graj!spektakl familijny Fundacji „Szafa Kultury”

Scenariusz: Joanna Mazewska, Katarzyna Gruszewska, reżyseria: Joanna Mazewska, scenografia: Natalia Katarzyna Jarnuszkiewicz, muzyka i przygotowanie wokalne: Bartek Caboń, choreografia: Agnieszka Senderska, grafika: Mateusz Kalinowski, występują: Katarzyna Gruszewska, Joanna Mazewska, Patryk Pawlak, Andrzej Tomaszewski.
W to mi graj! to opowieść o tym, że „jak ty komu, tak on tobie” oznacza odpłatę także za wyświadczoną innym pomoc, że nie warto jest stronić od innych i zamykać się w „swoim domku”  jak bohaterowie wiersza Aleksandra Fredry Paweł i Gaweł. Centralnym elementem spektaklu są bajki Fredry, Mickiewicza i Słowackiego, z których dziś, tak samo jak kiedyś, płynie nauka dla młodego pokolenia, zaś przestawienie ich w formie wpadających w ucho piosenek pomoże dzieciom lepiej zapamiętać zarówno wiersze, jak i wypływające z nich morały. Zapraszamy wszystkich od lat 5 do 105 do zakrzyknięcia razem z nami; „W to mi graj!” i do wzięcia udziału w tym niezwykłym musicalu muzycznym.


WYDARZENIA TOWARSZYSZĄCE

15.08, godz. 16.00 / Horyniec-Zdrój, Kościół bł. Jakuba Strzemię, Prymas w parafiikoncert słowno-muzyczny z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Scenariusz: Paweł Zuchniewicz, reżyseria: Dariusz Kowalski, występują: Dariusz Kowalski, Basia Pospieszalska (śpiew), Joachim Mencel (organy).

Prymas w parafiikoncert słowno-muzyczny z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Scenariusz: Paweł Zuchniewicz, reżyseria: Dariusz Kowalski, występują: Dariusz Kowalski, Basia Pospieszalska (śpiew), Joachim Mencel (organy).
Na program złożą się fragmenty biografii Prymasa oraz jego nauczania, klasyczne utwory organowe oraz pieśni tradycyjne. Całość wzbogaci pokaz multimedialny poświęcony sylwetce kardynała oparty na archiwaliach. Jeden taki na tysiąc lat… Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie on. Duch i kultura polska nie ocalałyby w takim kształcie i być może nie przetrwałyby lat komunistycznego ucisku, gdyby Opatrzność nie  dała nam na ten najtrudniejszy być może w naszej historii czas takiego człowieka.
W związku z zaplanowaną beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego, dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia powstał ten program.

DARIUSZ KOWALSKI
absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1998 r. jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrał m.in. w dwóch ostatnich przedstawieniach Kazimierza Dejmka – Śnie Pluskwy i Hamlecie, a także w Małych zbrodniach małżeńskich, Mayday’u, Brygadzie szlifierza Karhana, Złodzieju, Ziemi Obiecanej, Antygonie w Nowym Yorku. Ma w swoim dorobku role filmowe, m.in. w Komorniku Feliksa Falka, Strefie ciszy  Krzysztofa Langa, Strajku Volkera Schloendorffa, a także telewizyjne – występował w serialach Twarze i maski, Fala zbrodni, Czas Honoru, Na dobre i na złe, Prawo Agaty, przez 11 lat w serialu Plebania grał jedną z głównych ról – Janusza Tracza. Ostatnio zobaczyć go można było w serialu Korona królów. Aktor współpracuje też z Teatrem Polskiego Radia, udziela swego głosu w dubbingu, nagrywa audiobooki, ostatnio też pisze scenariusze i reżyseruje (był m.in. scenarzystą i reżyserem koncertu galowego: Wyrwano nam serce lecz nie oddamy duszy, zrealizowanego na zamówienie „Stowarzyszenia 13 grudnia”z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Teatrze Polskim w Warszawie), współpracuje także z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego.

ASIA POSPIESZALSKA

wokalistka, absolwentka studiów pierwszego stopnia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Wydziału Jazzu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej. Wychowana w rodzinie muzyków, dzięki czemu już od dziecka uczestniczyła w licznych projektach muzycznych, koncertach oraz występowała na wielu prestiżowych scenach m.in. Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, Filharmonii w Hamburgu, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Bałtyckiej. Współpracowała i nagrywała z takimi artystami jak Joachim Mencel, Maciej Sikała, Bogdan Hołownia, Maciej Miecznikowski, Maleo Reggae Rockers, Kinga Preis, Dariusz Kowalski czy Adam Woronowicz.  Ma na koncie złotą płytę u boku O.S.T.R. Nagrała również kilka płyt z rodziną. Na co dzień tworzy kwintet Mateusza Pospieszalskiego, ponadto działa w wielu zespołach na scenie muzyki chrześcijańskiej. Obok muzyki jej ogromną pasją jest filozofia, więc oprócz wokalistyki na Akademii Muzycznej równolegle studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim.


15.08, godz. 20..00 / Siedliska, Cerkiew Św. Mikołaja Norwid: do kraju tego

program poetycko-muzyczny  w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Scenariusz i reżyseria: Dariusz Kowalski, lira korbowa: Joachim Mencel.
Tytuł programu nawiązuje do pierwszych słów wiersza Cypriana Kamila Norwida Moja Piosnka II – kanonicznego tekstu polskiej literatury, źródła wielu „skrzydlatych słów”, które na dobre zadomowiły się w polszczyźnie i wrażliwości Polaków. Na program złożą się utwory Norwida w interpretacji Dariusza Kowalskiego, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, który dopełni muzyka w wykonaniu wirtuoza liry korbowej, Joachima Mencla. Wydarzenie ma za zadanie przypomnieć twórczość wielkiego poety, wrażliwego na sprawy społeczne, przy zachowaniu przezeń ostrości spojrzenia, co w połączeniu daje przenikliwą diagnozę współczesnej Norwidowi rzeczywistości Polski będącej wciąż pod zaborami, obserwowanej z emigracyjnego dystansu.