Art Festiwal 2021 Horyniec Literatury
Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka – to hasło, zaczerpnięte z prozy Stanisław Lema, jest mottem tegorocznej edycji wakacyjnych spotkań z literaturą w Horyńcu-Zdroju
i Lubyczy Królewskiej. 2021 to Rok Stanisława Lema oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – setna rocznica urodzin obu twórców przypada właśnie w tym roku.
Oni właśnie są patronami duchowymi festiwalu a ich twórczość przywołamy poprzez czytania, koncerty, spotkania z autorami książek biograficznych, pokazy filmowe i rozmowy. Naszymi gośćmi będą poeci i pisarze, felietoniści, ilustratorzy książek dla dzieci, aktorzy oraz autorzy książek o znanych i wybitnych postaciach
z polskiej kultury.
9.08, godz. 10.00 / Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu MiejskiegoAle Kosmos! – spotkanie dla dzieci z pisarzem Grzegorzem Kasdepkem i aktorką Dominiką Ostałowską.
Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy będzie opowiadał, czytał, śmiał się i jak zwykle odpowiadał na mądre pytania swoich czytelników, w stylu: „A co będzie pan robił, kiedy pan dorośnie?” lub „Czy był pan kiedyś przystojny?”. Fragmenty książek autora przeczyta aktorka Dominika Ostałowska.
GRZEGORZ KASDEPKE – 100% bajkopisarz
autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca słuchowisk radiowych. W latach 1995-2000 redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Debiutował dwadzieścia lat temu w wydawnictwie Literatura książka Kacperiada. Otrzymał za nią Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Wielką popularność przyniosły mu książki Co to znaczy i Bon czy ton, uhonorowane ważną wówczas nagrodą Edukacja XXI. Jest autorem licznych bestsellerów, kojarzonych z charakterystycznym poczuciem humoru i ciepłem. Jego teksty ukazywały się w wielu czasopismach i podręcznikach szkolnych. Prywatnie: wielbiciel muzyki, śmiechu i leniuchowania!
9.08, godz. 17.00 / Horyniec-Zdrój, Cafe Sanacja
Książki na lato. Parweniusz z rodowodem– spotkanie z Jarosławem Górskim, autorem biografii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Rozmowę prowadzi Michał Ogórek. Fragmenty książki czyta Maciej Makowski.
Mimo że Tadeusz Dołęga-Mostowicz, najpoczytniejszy polski pisarz XX wieku, był człowiekiem niezwykle towarzyskim, o jego życiu wiedzieliśmy do tej pory zaskakująco mało, a to, co wiedzieliśmy, opierało się bardzo często na niesprawdzonych plotkach, pogłoskach, tworach zawodnej pamięci i niezawodnej zawiści współczesnych. W książce niniejszej znajdzie czytelnik zweryfikowaną badaniami źródłowymi sylwetkę człowieka o ogromnym uroku osobistym, kochającego życie i lubiącego ludzi, jednej z najpopularniejszych gwiazd masowej wyobraźni swoich czasów, a także bardzo świadomego swych celów artysty wyznaczającego kierunki rozwoju polskiej kultury popularnej.
JAROSŁAW GÓRSKI
absolwent Wydziału Polonistyki UW. Nauczyciel, animator kultury i dziennikarz. Popularyzator literatury, kultury i historii. W ciągu ostatniej dekady wydał ponad 30 książek dla dorosłych, dzieci
i młodzieży, m.in. eseistyczną pracę o literackich obrazach męskości Męska rzecz (Wyd. Szkolne PWN 2011), eseje Dziecko w literaturze (Sfinks 2017), epicką opowieść dla dzieci Pieśń o Sowie (Egmont 2017) i najnowszą – biografię Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Parweniusz z rodowodem (Iskry 2021).
fot. Piotr Marciszuk
MACIEJ MAKOWSKI
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2003 roku. Znany m.in. z ról w serialach LaLaPoland, Złotopolscy, Barwy Szczęścia, Klan, Klinika Samotnych Serc oraz w filmach 80 milionów, Władcy Przygód Stąd do Oblivio, Planeta Singli. Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata”. Występował też m.in. na deskach teatrów Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych
9.08. godz. 18.30 / Horyniec-Zdrój, GOK, wejściówki – projekcja filmu
Znachor – wg prozy T. Dołęgi-Mostowicza, reż. Michał Waszyński, 1937, 100 min.
Znachor okazał się sukcesem kasowym w okresie międzywojennym. W 1938 roku nakręcono drugą część pod tytułem Profesor Wilczur, a w 1939 roku część trzecią Testament profesora Wilczura. Za najwybitniejszy walor filmu uznano próbę poruszenia na ekranie problemu etyki lekarskiej oraz tytułową kreację doskonałego aktora teatralnego i filmowego Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. Film nakręcono w naturalnej scenerii „Mazowieckiej Szwajcarii” – miejscowości Sikórz.
10.08, godz. 10.00 / Lubycza Królewska, Duża Świetlica (POM)
Za drzwiami fantazji – warsztaty plastyczne dla dzieci z ilustratorką książek Elżbietą Wasiuczyńską
inspirowane Bajkami robotów Stanisława Lema.
ZAPISY – asialewko@interia.pl, dzieci 7-10 lat, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty SKŁADAKI – Trzej Elektrorycerze
Spróbujemy z dziećmi narysować jak wyglądają elektrorycerze z zewnątrz, i jak zbudowani są w środku. Jakie niezwykłe umiejętności ma każdy z nich. Pokusimy się o narysowanie rakiet i stacji kosmicznej i lodowego pałacu, skarbów i wielu innych niezwykłości o których opowiadają Bajki robotów Stanisława Lema.
ELŻBIETA WASIUCZYŃSKA
malarka i ilustratorka książek dla dzieci. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1991 roku otrzymała dyplom w Pracowni Malarstwa J. Joniaka, zaś w 1994 dyplom w Pracowni Książki i Typografii prof. R. Banaszewskiego nagrodzony Medalem Rektora. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, wyróżnienie w konkursie Świat przyjazny dziecku za książkę Bajka o ślimaku Kacperku Małgorzaty Strzałkowskiej, „Bronze medal” International Calendar Exibition Stuttgart 2006 za ilustracje do My first calendar Heye, wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2007 PS IBBY za ilustracje do książki ZOO Jarosława Mikołajewskiego, a w 2009 roku w tymże konkursie główną nagrodę graficzną za książkę autorską Mój pierwszy alfabet. Ósmy tom popularnej serii, Pan Kuleczka Skarby otrzymał głosami czytelników tytuł Książki Roku w konkursie Empiku Przecinek i Kropka. Zaprojektowane przez Elżbietę Wasiuczyńską dla firmy Endo projekty tekstyliów, znajdują się w Kolekcji Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Artystka współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk” i „Kosmos dla dziewczynek”.
foto Bartosz Cygan
10.08, godz. 10.00/ Horyniec-Zdrój, GOK
Książki z wyobraźnią – spotkanie dla dzieci z Grzegorzem Kasdepkem i Maciejem Orłosiem.
Pokaz fragmentów filmu Kacperiada wg książki autora.
MACIEJ ORŁOŚ
dziennikarz nowych mediów, influencer, laureat 4 Wiktorów i 2 Telekamer, przez ponad 25 lat prowadzący Teleexpress i inne programy dla TVP, do niedawna gospodarz programów w Telewizji WP, obecnie twórca internetowy prowadzący autorski kanał YouTube. Od wielu lat współpracuje z takimi fundacjami i stowarzyszeniami, jak: akcja „Cała Polska czyta dzieciom“ (jest Ambasadorem), Fundacja Ronalda McDonalda, Szlachetna Paczka, Unicef, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Twarze Depresji – nie oceniam, akceptuję; Fundacja Przyjaciele, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce czy Fundacja Dziecięca Fantazja. Jest autorem czterech książek dla dzieci: Tajemnicze przygody Kubusia, Tajemnicze przygody Meli, Kuba i Mela – dodaj do znajomych, Kuba i Mela dają radę.
10.08, godz. 15.00 / Horyniec-Zdrój, zbiórka GOK
Fantastyczna przyroda – spacer przyrodniczy z poetką i botaniczką Urszulą Zajączkowską.
ZAPISY – oskultury@gmail.com
URSZULA ZAJĄCZKOWSKA
poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W swojej twórczości stara się zasypywać podziały między nauką i humanistyką, a także wypracowywać nowe języki opisu relacji człowieka z przyrodą. Jej tomik poezji minimum (2017) został nagrodzony Nagrodą Kościelskich i nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. W 2019 roku wydała książkę eseistyczną Patyki, badyle (Wydawnictwo Marginesy), w tym samym roku nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki, magazyn „Nowe Książki” i Festiwal Nauki, za którą została nominowana do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii eseju oraz do Nagrody Witolda Gombrowicza. Założyła popularnonaukową stronę internetową botanik.pl. Felietonistka magazynu o kulturze „Dwutygodnik”, stale współpracuje z kwartalnikiem „Przekrój”. Jej najnowszy tom Piach (2019, wyd. Warstwy) został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
10.08, godz. 17.00 / Horyniec-Zdrój, Cafe Sanacja
Lem. Życie nie z tej ziemi – o Stanisławie Lemie rozmawiają: Wojciech Orliński, autor biografii pisarza,
i poetka Ewa Lipska z Krakowa. Spotkanie zapowiada Maciej Orłoś.
Lem. Życie nie z tej ziemi to pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?
WOJCIECH ORLIŃSKI
absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2021 dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym biografii Stanisława Lema Lem. Życie nie z tej ziemi, książki Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana czy powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii.
fot. Adam Stępień Agencja Gazeta
EWA LIPSKA
Studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-1980 była redaktorem poezji w Wydawnictwie Literackim. Od 1991 do 1997 przebywała w Wiedniu, pracując w polskiej ambasadzie, a także kierując Instytutem Polskim. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą im. Andrzeja Bursy, Nagrodą Kościelskich, Nagrodą PEN-Clubu, Nagrodą Literacką Gdynia, Silesiusem czy Nagrodą m. st. Warszawy. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich oraz stypendiów. Członek polskiego PEN-Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności, członkini założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Publikuje swoje utwory od 1964, a zadebiutowała w roku 1967 tomem poetyckim Wiersze. Jej ostatni tomik Miłość w trybie awaryjnym,został wydany w 2019 roku. Wybory wierszy Ewy Lipskiej ukazały się w około 40 obcojęzycznych wydaniach, między innymi w języku niemieckim, angielskim, duńskim, holenderskim, czeskim, węgierskim, hebrajskim, serbskim, słowackim, hiszpańskim, katalońskim, francuskim, szwedzkim, albańskim i bułgarskim.
foto Danuta Węgiel
10.08, godz. 18.30 / Horyniec-Zdrój, GOK, wejściówki – projekcja filmu
Stanisław Lem: Autor Solaris – reż. Borys Lankosz, scenariusz Wojciech Orliński, 2016, 56 min.
Film ukazuje życie Stanisława Lema na tle jego literackich dokonań. Uchwycony został związek między okropnościami XX wieku, których Lem był naocznym świadkiem, a jego wielkimi dziełami. Wykorzystano rzadkie materiały archiwalne będące w posiadaniu TVP.
Co więc widzimy w Autorze Solaris? Historię życia wybitnego pisarza, od narodzin, przez dzieciństwo, studia, pierwszą pracę, wojnę, wyjazd z Lwowa do Krakowa, pierwsze próby pisarskie, kolejne książki i opowiadania, recenzje na świecie, inne publikacje, aż do śmierci w lutym 2006 roku. To film biograficzny o człowieku doświadczonym wojną, próbującym odnaleźć się w ustroju komunistycznym, rozczarowanym światem, a w końcu odchodzącym od pisarstwa na rzecz publicystyki. Ogromną wartością filmu są tu nie tylko wywiady z wieloma znawcami i bliskimi Lema, ale także mnóstwo materiałów z samym pisarzem, także z prywatnych archiwów.
11.08, godz. 10.00 / Lubycza Królewska, Duża Świetlica (POM)
Ćwiczenia z wyobraźni – warsztaty pisania dla dzieci z Jarosławem Górskim i Maciejem Orłosiem.
ZAPISY – asialewko@interia.pl, decyduje kolejność zgłoszeń.
Czy każdy może być pisarzem? Czy każdy może wymyślać i przelewać na papier opowieści, które inni będą czytać z wypiekami na twarzy? O tym będą mogli się przekonać młodzi adepci literatury podczas warsztatów kreatywnego pisania dla dzieci. Będziemy razem wymyślać historię, dbając o to, aby były one ciekawe, wiarygodne i spójne. Nauczymy się konstruować bohaterów, wydarzenia i punkty zwrotne opowiadania.
11.08, godz. 10.00 / Horyniec-Zdrój, GOK
Za drzwiami fantazji – warsztaty plastyczne dla dzieci z Elżbietą Wasiuczyńską.
ZAPISY – oskultury@gmail.com, 7-10 lat, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty ROBOTY – Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła
Po wysłuchaniu tekstu Stanisława Lema z tomu Bajki Robotów zrobimy papierowe maski i pancerze dla robotów i elektrosmoka.
11.08, godz. 15.00 / Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu Miasta
Książki na lato. Niemoralna Kalina – spotkanie z autorką biografii Kaliny Jędrusik – Urszulą Ryciak.
Rozmowę prowadzą Jarosław Górski i Joanna Łuszczyńska-Lewko. Po spotkaniu pokaz filmu Jowita (1967, reż. Janusz Morgenstern).
Historia Kaliny Jędrusik czekała na tak wielowymiarową książkę. Słynna aktorka odzyskuje swój głos po 30 latach. Bezkompromisowa – liczy na wszystko albo nic. Nieustannie sprawdza, jak daleko może przesunąć granice. Wrażliwa, ale pewna siebie. Kokietuje i zatraca się w kolejnych romansach, ale pozostaje oddana mężowi. Obraz Kaliny Jędrusik jest taki jak ona sama – prowokujący, niejednoznaczny, często zaskakujący. Kalina Jędrusik daje się poznać nie tylko jako sceniczna kusicielka, aktorka teatralna i filmowa czy gwiazda Kabaretu Starszych Panów. Seksbomba, uwodzicielka, gwiazda wyklęta. Wokół jej osoby krążą legendy. Ile z nich wymyślili inni, a za ile odpowiada ona sama? Które są prawdziwe, a które to wyłącznie gwiazdorska kreacja?
URSZULA RYCIAK
pisarka i scenarzystka. Laureatka Nagrody Literackiej Gryfia (2019), w 2006 roku za swoją debiutancką książkę o samotnej podróży przez Amerykę Łacińską znalazła się w finale Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Opublikowała kilkadziesiąt reportaży z pięciu kontynentów. Autorka bestsellerowych biografii, m.in. Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej (2015), Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów (2018), Poławiaczki pereł. Opowieść o pierwszych Polkach, które ruszyły w świat (2020). W maju 2021 roku wydała książkę: Niemoralna. Kalina
Jowita – film w reżyserii Janusza Morgensterna, do którego scenariusz napisał Tadeusz Konwicki na podstawie powieści Stanisława Dygata Disneyland, 91 min. Nagroda za reżyserię na MFF w San Sebastian w 1967 roku.
Młody architekt Marek Arens (Daniel Olbrychski) jest człowiekiem ogromnie popularnym. Sławę przyniosła mu jednak nie architektura, lecz wyczyny sportowe – jest znakomitym lekkoatletą. Sam zresztą nie pasjonuje się specjalnie ani sportem, ani zawodem, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę, iż swoje sukcesy zawdzięcza głównie ludziom, którzy nim kierowali. Marzy o wielkiej miłości. Marzenie to łączy z dziewczyną imieniem Jowita, której oczy w twarzy okrytej czarczafem ujrzał kiedyś na balu. Tymczasem poznaje Agnieszkę (Barbara Kwiatkowska-Lass), studentkę Akademii Sztuk Pięknych. Rodzi się miłość. Ale Marek nie przestaje myśleć o nierealnej Jowicie, równocześnie nie potrafi zerwać romansu z Heleną (w tej roli Kalina Jędrusik), żoną swego trenera. Rozdrażniony na świat i ludzi, wywołuje awanturę w restauracji i oddaje się w ręce milicji. Gdy w więziennym stroju zamiata ulicę podchodzi doń Agnieszka, by wyznać mu, że wychodzi za mąż i że to ona właśnie była wówczas na balu ową tajemniczą Jowitą.
11.08, godz. 17.00 / Horyniec-Zdrój, Cafe Sanacja
Poetki o poezji – spotkanie z Ewą Lipską i Urszulą Zajączkowską. Rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska.
Dwie znakomite poetki, dwa odrębne silne głosy w polskiej literaturze, dwa spojrzenia.
Ewa Lipska to jedna z wybitniejszych poetek współczesnych, autorka tekstów piosenek, felietonistka, a także współzałożycielka i redaktorka kilku pism. Jej ostatni tomik Miłość w trybie awaryjnym (Wyd. Literackie 2019), w którym bliskość i intymność jest oglądana na tle przemijającego i zmiennego świata–został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, twórczyni i badaczka, której działalność podważa sens twardego podziału na nauki ścisłe i humanistykę. Jej najnowszy tomik Piach (Warstwy 2020) został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2020.
11.08, godz. 18.30/ Horyniec-Zdrój, GOK, wejściówki
Ja: cień, który zgubił człowieka – wieczór z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wg scenariusza i w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej, z muzyką kompozytora i pianisty Igora Przebindowskiego oraz
z udziałem młodzieży z Horyńca-Zdroju i Lubyczy Królewskiej.
DOMINIKA OSTAŁOWSKA
aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1994 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), od 2012 roku występuje w teatrze Studio. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana. Szerokiej publiczności znana jest z roli Marty Mostowiak z jednego z najpopularniejszych seriali w polskiej telewizji – M jak miłość.
foto J. Stefanowicz Sara Studio
Igor “Ygor” PRZEBINDOWSKI
muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 30 spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Agnieszką Glińską, Iwanem Wyrypajewem, Piotrem Cieplakiem, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz. Spektakle z jego muzyką były wystawiane w Warszawie w teatrze Dramatycznym, Studio, Na Woli, Och-Teatrze, Polonii, Montowni, Lalce, Capitolu, Imce, Żydowskim, Młynie, WARSawy, Kamienicy oraz w teatrze Współczesnym w Szczecinie. Tworzy również muzykę do filmów, dokumentów oraz seriali telewizyjnych. Komponował muzykę do Teatru Polskiego Radia. Jest producentem i kompozytorem albumów stydyjnych m.in. Jarosława Wasika Nie dotykaj (20010), Kamili Kraus Brajlem (2009), Halinki Mlynkovej Etnoteka (2011). W 2012 roku wydawnictwem Polskiego Radia ukazała się pierwsza autorska płyta, z muzyką Przebindowskiego pt.POWIDOKI, do udziału której zaprosił wybitnych polskich muzyków. Dwa lata później, z okazji 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ukazała się druga autorska płyta pt.POWIDOKI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Patronem płyty jest Muzeum Powstania w Warszawie. Jesienią 2020 roku ukazała się trzecia autorska płyta pt. POWIDOKI PÓŁNOCY, której Honorowy Patronat objęła Ambasada Norwegii. W tym samy czasie pojawiła się na rynku literackim książka, opowiadanie pt.AUKCJA, która jest debiutem literackim.
12.08, godz. 10.00/ Horyniec-Zdrój, GOK
Ćwiczenia z wyobraźni – warsztaty pisania dla dzieci z Jarosławem Górskim.
Czy każdy może być pisarzem? Czy każdy może wymyślać i przelewać na papier opowieści, które inni będą czytać z wypiekami na twarzy? O tym będą mogli się przekonać młodzi adepci literatury podczas warsztatów kreatywnego pisania dla dzieci. Będziemy razem wymyślać historię, dbając o to, aby były one ciekawe, wiarygodne i spójne. Nauczymy się konstruować bohaterów, wydarzenia i punkty zwrotne opowiadania.
ZAPISY – oskultury@gmail.com, 7-10 lat, decyduje kolejność zgłoszeń
12.08, godz. 15.00/ Lubycza Królewska, zbiórka Scena Letnia w Parku Miejskim
Fantastyczna przyroda – spacer przyrodniczy z Urszulą Zajączkowską.
ZAPISY – asialewko@interia.pl, decyduje kolejność zgłoszeń.
12.08, godz. 16.00/ Horyniec-Zdrój, GOK, wejściówki
Etiudy filmowe Agnieszki Osieckiej z lat 50. i 60. – czas projekcji wszystkich filmówok. 40 min.
Czarne i białe, STS 58, Solo na kontrabasie, Słoń, Zwierzęta futerkowe.
Etiudy filmowe nakręcone w latach 1957–1961 przez Agnieszkę Osiecką, w owym czasie młodziutką studentkę Wydziału Reżyserii łódZkiej Szkoły Filmowej, nie stały się dotąd obiektem szczególnego zainteresowania ani ze strony filmoznawców, ani też badaczy innych specjalności, studiujących całość jej artystycznego dorobku. Tymczasem – zarówno pojedynczo, jak i w ramach szerszego repertuaru, na który składa się zbiór jej krótkometrażówek – próby te stanowią intrygujący i na swój sposób
atrakcyjny, a w każdym razie mało znany, fragment wczesnego okresu jej twórczości.
12.08, godz. 17.00/ Horyniec-Zdrój, Cafe Sanacja Książki na lato. Osiecka. Portretpodwójny – spotkanie z autorkami książek biograficznych o Agnieszce Osieckiej: Zofią Turowską i Urszulą Ryciak. Rozmowę prowadzi Michał Ogórek, na saksofonie gra Leszek Żądło.
Pomimo upływu lat utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej wciąż nie tracą na aktualności i są nucone przez kolejne pokolenia melomanów. Wystarczy wspomnieć chociażby o kultowych już piosenkach Niech żyje bal czy Małgośka. Legenda Agnieszki Osieckiej odżyła także za sprawą emitowanego w Telewizji Polskiej serialu opowiadającego o jej losach. Była ona niezwykle utalentowaną polską poetką, o której zdecydowały się napisać Zofia Turkowska w swojej książce Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet oraz Urszula Ryciak w książce Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej. Sama siebie nazywała „tekściarą”, a jej dorobek potwierdza wielki talent i pasje artystki. Burzliwe losy i słodko-gorzkie romanse były jej inspiracją. Jaka naprawdę była Agnieszka Osiecka? Poznajcie bliżej tę barwną osobistość!
ZOFIA TUROWSKA
absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka „Magazynu Filmowego”, łódzkiego oddziału „Trybuny Ludu”, Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Członkini ZAiKS. Autorka bestselleru Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką i sagi rodziny Onyszkiewiczów Gniazdo; współautorka kultowego reportażu – dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku Kto tu wpuścił dziennikarzy?, faktograficznych powieści: o łódzkiej Szkole Filmowej Filmówka oraz Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz Nie wszystko na sprzedaż. Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej Fotobiografia, biografię Janusza Majewskiego Majewski. Film – kobieta jego życia, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej Gustaw i ja.
14.08, godz. 15.00/ Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego
Książki na lato. 100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców – spotkanie autorskie z Michałem Ogórkiem. Rozmowę prowadzi Jarosław Górski.
Książka Michała Ogórka to doskonała odtrutka na historię zmienianą w bajkopisarstwo i kult jednostek. Ogórek pieczołowicie odtwarza obraz Polski, jaki w poszczególnych okresach niepodległości rysowano. Za każdym razem była to Polska jej zbawców i „zbawców”: Piłsudskiego, Rydza-Śmigłego, Bieruta, Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego, Wałęsy, Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Im wyżej każdy z nich bywał wyniesiony, tym boleśniejszy zazwyczaj był jego upadek. Rozmiary kultu przywódców powodowały, że ludzie płakali ze wzruszenia, a potem z zawodu i wściekłości. Ale przy tej książce popłakać się można tylko ze śmiechu.
MICHAŁ OGÓREK
dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy i satyryk – mistrz dowcipu, elokwencji i ironii, autor prześmiesznych felietonów w „Gazecie Wyborczej”. Popularny komentator życia codziennego Polaków. Autor wielu książek, w tym m.in.: Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas, napisanych wspólnie z Profesorem Jerzym Bralczykiem – Kiełbasa i sznurek oraz Na drugie Stanisław i najnowszej Sto lat. Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców (Wydawnictwo Agora, 2019). Obecnie felietonista tygodnika „Angora”.
14.08, godz. 17.00/ Horyniec-Zdrój, Cafe Sanacja
Książki na lato. Gustaw. Opowieść o Holoubku – z Zofią Turowską, autorką książki biograficznej
o Gustawie Holoubku, rozmawia Elżbieta Szymańska.
Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważna jest jego niezłomna postawa etyczna. Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów – dotychczas nieomawianych.
14.08, godz. 18.30/ Horyniec-Zdrój, GOK, wejściówki – projekcja
Gangsterzy i filantropi – reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1963, 82 min.
Film składa się z dwu nowel – w pierwszej szanowany w środowisku genialny złodziej, Profesor (w tej roli Gustaw Holoubek), planuje skok na wagon, wiozący utarg z Centralnego Domu Towarowego. Cały skok przebiega według planu do momentu ucieczki z miejsca zbrodni… W drugiej noweli Anastazy Kowalski, chemik, cierpiący na znużenie codziennością (w tej roli Wiesław Michnikowski) popełnia błąd i zostaje wyrzucony z pracy. Chcąc „utopić” swoje smutki, idzie do pobliskiego baru, gdzie w roztargnieniu wkłada do swojego kieliszka alkoholomierz. Zostaje wzięty za inspektora i dostaje łapówkę. Dzięki temu wydarzeniu, wpada na pomysł nowego sposobu na urozmaicenie swojego życia.
15.08, godz. 17.00 / Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego
16.08, godz. 17.00 / Horyniec-Zdrój, Cafe Sanacja
Książki na lato. Miłosne sekrety Bolesława Prusa – spotkanie z autorką biografii Prusa – Moniką Piątkowską. Rozmowę prowadzą Joanna Łuszczyńska-Lewko i Elżbieta Szymańska.
Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej dowiedzieć się można o nim rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę. Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza genialnego i nie docenianego przez współczesnych, prześladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie, lecz prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości.
MONIKA PIĄTKOWSKA
dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka Życia przestępczego w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie, Zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko) oraz oryginalnej i bardzo dobrze przyjętej biografii Bolesława Prusa (2017).
15.08, godz. 19.00 / Horyniec-Zdrój, GOK, wejściówki
16.08, godz. 17.00 Lubycza Królewska, Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego
Dzieci z Dworca Brześć – spotkanie autorskie z reporterką Mariną Hulią i Madiną Mazalievą – bohaterką filmu dokumentalnego Wszyscy wszystko zjedli – projekcja podczas spotkania (premiera czerwiec 2021, 45 min.)
Dzieci z Dworca Brześć to reporterskie obrazki opisujące historie dzieci i mam, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Czekały na wyjazd do Polski, bo do Czeczenii wrócić nie mogły. Kilkulatki, które jadły papier, żeby pęczniał w brzuchach, aby nie czuć głodu. I matki, które spakowały cały dobytek w jedną torbę. Uciekły przed reżimem, ale i przemocą, po to, żeby ratować dzieci i siebie. To także opowieść o tym, że można naprawiać świat na nieswojej ziemi: opiekują się staruszkami z domu samotnej starości w Radości, budują kolorowe domki dla ptaków z mieszkańcami altanek na warszawskiej Woli, wyprowadzają psy ze schronisk, gotują i karmią ludzi w potrzebie.
Wraz z reżyserem, Kamilem Witkowskim, Marina Hulia, zrealizowała film dokumentalny pt. Wszyscy wszystko zjedli. Premiera odbyła się 10 czerwca 2021 w warszawskim kinie Muranów, następne pokazy były w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i na Tischnerowskich Dniach Skupienia w Łopusznej. Europejska premiera w Brukseli (film został objęty patronatem United Nations Human Rights) jest planowana na grudzień 2021. Bohaterką filmu jest Madina Mazalieva. Kobiety takie, jak Madina, zwyciężają ludzką obojętność. Jak to robią? Czym to robią? Talerzem zupy rozdają miłość. Wszyscy wszystko zjedli. Do cna. Bo Madina jest geniuszem gotowania. Będzie kroiła, wałkowała, lepiła, doprawiała. Z ekranu popłynie do Was zapach ziół i przypraw kuchni Madiny. O jedzeniu będzie, o mlaskaniu. O głodzie będzie. O matczynej miłości i o tym, jak Europa wyzwoliła Madinę. Opowiemy historię dziewczynki, która przeżyła dwie krwawe wojny. Dziewczyny, którą wydano za mąż, wbrew jej woli, bez miłości. Matki, która całą swoją miłość oddaje dzieciom. Dlaczego zabawki wożono jej aż z Kazachstanu? Dlaczego ukończyła tylko trzy klasy podstawówki? Jak przetrwała domowy terror? Skąd znalazła się w Polsce? No, i jak jej mieszka się u rodziny Stuhrów?
MARINA HULIA
Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy. Pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej, rodziny. Od 20 lat mieszka w Polsce. Działaczka społeczna. Oprócz pisania także śpiewa i recytuje poezję. Człowiek Dnia Radio Wolna Europa – Sekcja Białoruska i Rosyjska (2005). Laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej (2006) oraz Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur (2005). Jest też laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
fot. Marta Rybicka