Horyniec-Zdroj Art Festiwal 2024 Horyniec Literatury

Home / Horyniec-Zdroj Art Festiwal 2024 Horyniec Literatury

5.08 poniedziałek 19.00 /Ośrodek kultury, wejściówki

WSZYSTKO JUŻ BYŁO… W DAWNYM KABARECIE
Krzysztof Wakuliński i Roman Dziewoński w performensie literacko-teatralnym. Koncepcja i scenariusz: Roman Dziewoński.

Polski kabaret tak w Krakowie, Lwowie jak i w Warszawie nie tylko bawił. Niejednokrotnie starał się zwrócić uwagę na ludzkie przywary, postawy i zachowania. Pozostawił nam w darze wiele znakomitych tekstów, które są niezmiennie, czasami boleśnie nadal aktualne. Pojawią się podczas tego spotkania. Przywołamy aktorów i autorów. Powrócą również te powojenne kabarety, które do tej tradycji, dziś niestety unicestwionej, nawiązywały.  Nagrania audio i video pozwolą przypomnieć znakomite kabaretowe „numery”, ale podstawą będą teksty w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego, z niewielka pomocą, wędrującego w narracji po ścieżkach kabaretowych cieni, Romana Dziewońskiego.

6.08 wtorek
16.00 / Biblioteka

KOCHAM CIĘ: POETA CZYTA SWOJE WIERSZE
Czytają Jarosław Mikołajewski i Emilia Węgrzyn z Grupy Artystycznej Safo Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Wiersze ze swojego najnowszego, wydanego w marcu 2024 w Wydawnictwie Literackim zbioru „Kocham Cię”, będzie czytał autor, Jarosław Mikołajewski.

Jarosław Mikoajewski
Poeta, eseista, pisarz, autor książek dla dzieci, tłumacz z języka włoskiego, a ostatnio dramaturg. Przekładał na polski utwory m.in. Dantego, Petrarki, Leopardiego, Pavesego, Pasoliniego. Autor osobistego wspomnienia o Ryszardzie Kapuścińskim, z którym pozostawał w przyjaźni. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Jego twórczość jest tłumaczona na kilkanaście języków. Laureat wielu nagród w Polsce i we Włoszech. W 2014 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2022 roku został wyróżniony przez Towarzystwo Dantego Alighieri złotym medalem pierwszej kategorii za popularyzację języka i kultury włoskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przekładu „Boskiej Komedii”.

Rozmowa z poetą o tomiku „Kocham Cię”:
https://www.polskieradio.pl/8/404/artykul/3352370,jaroslaw-mikolajewski-o-tomie-wierszy-kocham-cie-chcialbym-aby-swiat-mnie-rowniez-polubil

Emilia Węgrzyn
Studentka II roku logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Absolwentka Grupy Artystycznej „Safo” oraz połowa duetu „słowami utkane”. Od najmłodszych lat związana z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy w którym współtworzyła wiele zespołowych programów artystycznych, duodram „rozkwitnienie”, a także monodram „Nieszukana”. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień w konkursach recytatorskich, wokalnych oraz teatralnych, m.in.: wyróżnienie XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Twórczości Dwóch Poetów – Jarosława Mikołajewskiego oraz Jacka Napiórkowskiego XXV Festiwalu Słowa w Lubaczowie, III nagrodę 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w turnieju recytatorskim osób dorosłych, III nagrodę podczas II Przemyskiego Festiwalu Teatralnego InspiRACJE, III miejsce V Konkursu Recytatorskiego dla Młodzieży Horyzont Słowa Wisława Szymborska, wyróżnienie 46. Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” w Wałczu.

7.08 środa
10.00 / Biblioteka, DLA DZIECI

TRUDNE TEMATY
Spotkanie z poetą i autorem książek dla dzieci Jarosławem Mikołajewskim. Czytają Julia Sikora i Alicja Wojnarowska z Grupy Artystycznej Safo Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy (opieka artystyczna Dominika Migoń-Madura).

O trudnych tematach, takich jak: choroba, śmierć i emigracja, w swoich książkach pisze Jarosław Mikołajewski. Jak o nich rozmawiać z dziećmi? Słuchając książek autora i o nich dyskutując, najlepiej z samym pisarzem. Fragmenty omawianych tytułów usłyszymy w wykonaniu młodych artystek, laureatek konkursów recytatorskich.

Julia Sikora
Uczennica IV klasy Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy, członkini Grupy Artystycznej „Safo” oraz Młodzieżowego Teatru Małych Form „ferment”, a także połowa duetu „słowami utkane”. Na swoim koncie ma wiele programów i spektakli grupowych, a także duodram „rozkwitnienie” oraz monodram „Zapomniana melodia”. Jest laureatką wielu konkursów recytatorskich, teatralnych i wokalnych, m.in. otrzymała: I miejsce XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Twórczości Dwóch Poetów – Jarosława Mikołajewskiego oraz Jacka Napiórkowskiego XXV Festiwalu Słowa w Lubaczowie, I miejsce VI Konkursu Recytatorskiego „Horyzont Słowa. Czesław Miłosz”, I nagrodę XIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera w Trzciance, III miejsce oraz nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej za prawdę, przesłanie i szczerość wypowiedzi podczas 21. Sam na scenie – Finału Turnieju Jednego Aktora 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Alicja Wojnarowska
Uczennica IV klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia artystyczne do Domu Kultury „Śnieżka” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Obecnie współtworzy Grupę Artystyczną „Safo” oraz pracuje indywidualnie. Na swoim koncie ma 4 monodramy i wiele grupowych programów artystycznych. Bierze udział w konkursach teatralnych i recytatorskich. Osiągnęła wiele nagród i wyróżnień, m.in.: II miejsce XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Twórczości Dwóch Poetów – Jarosława Mikołajewskiego oraz Jacka Napiórkowskiego XXV Festiwalu Słowa w Lubaczowie, I miejsce XXII Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego „Literatura dla dzieci” XXV Festiwalu Słowa w Lubaczowie, Grand Prix oraz Nagrodę Dyrektora Festiwalu 14. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe inspiracje”, wyróżnienie podczas 23. Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu, Grand Prix 52. Strzeleckich Spotkań Amatorskich Teatrów Lalek i Aktora, II nagrodę podczas Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, nagrodę specjalną za kreację aktorską podczas IV edycji ICTF SOPOT – International Children’s Theatre Festival.

Opis książek:
„Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór”
https://austeria.pl/produkt/wedrowka-nabu/

„Wędrówka Nabu”
https://austeria.pl/produkt/wedrowka-nabu/

8.08 czwartek
10.00 / Biblioteka, DLA DZIECI, zapisy

INNY ŚWIAT: ZABAWY Z GRAFIKĄ
Warsztaty z malarką i ilustratorką książek Małgorzatą Maćkowiak. Wernisaż wystawy ilustracji artystki
.

Małgorzata Maćkowiak
Mieszka w Krakowie. Studiowała w pracowni prof. Jana. Szancenbacha na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem. Dwukrotna Stypendystka MKIDN także w 2020 roku. Zajmuje się malarstwem , rzeźbą , animacją filmową, tworzy też lalki. Autorka ilustracji do bestsellerowych książek z poezją Ewy Stadtmuller . Jako artysta malarz i ilustrator Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Japonii, Szwajcarii, Niemczech , Austrii, Francji , Słowenii, Ukrainie, USA i Wlk. Brytanii i Węgrzech. Uczestniczyła w wystawach organizowanych przez ZPAP,. a także w kilkudziesięciu wystawach poplenerowych w całej Grecji, Polsce , Litwie, Mołdawii, Ukrainie i Węgrzech. Zrealizowała kilkanaście projektów artystycznych w przestrzeni parkowej w Polsce i Czechach, a także w Kijowie w Ukrainie. Przygotowała kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Swoje rzeźby-lalki artystyczne prezentowała na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

9.08 piątek.
10.00 / Biblioteka, DLA DZIECI, zapisy

EMOCJE WOJNY I POKOJU
Warsztaty malarskie z Piotrem Fąfrowiczem inspirowane książką Joanny Rudniańskiej „Bajka o Wojnie
”.

Celem warsztatów jest zachęcenie dzieci do wyrażania emocji poprzez sztukę, inspirowanych książką ilustrowaną przez Piotra Fąfrowicza oraz historią Wojny i Pokoju opisaną przez Joannę Rudniańską. Warsztaty mają na celu rozwijanie empatii, zrozumienia dla różnorodnych emocji oraz kreatywności wśród dzieci.

Piotr Fąfrowicz
Ceniony w Polsce i na świecie malarz i ilustrator, a także wydawca (współwłaściciel wydawnictwa FRO9), który w tym roku obchodzi 35-lecie swojej twórczości artystycznej. Twórca związany jest z Lublinem, gdzie mieszka i tworzy, i gdzie była prezentowana jego najnowsza wystawa  „Planeta Lublin” w Galerii Ratusz. Prace Piotra Fąfrowicza były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.  Za twórczość dla dzieci otrzymał szereg nagród, między innymi: II nagrodę na Biennale Ilustracji 2001 w Aki Town (Japonia), wyróżnienia PS IBBY w konkursie Książka Roku 2003 oraz Książka Roku 2004, nagrody w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2003 oraz 2005, wpis na listę Białych Kruków 2005 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Ukoronowaniem nagród jest Europejskie IBBY 2008 za ilustracje do książki „Wielkie zmiany w dużym lesie”

Opis książki:
https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Bajka-o-Wojnie

20.30 / zbiórka Ośrodek kultury, zapisy

NOCNE SZCZELINY HORYŃCA
Spacer z przyrodnikiem i poetą Michałem Książkiem, autorem  „Atlasu dziur i szczelin”.

Michał Książek
Poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Wielokrotnie nagradzany twórca – laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2016), Nagrody Magellana (2016) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015). Nominowany do Nagrody literackiej Nike (2015). Autor reportaży „Jakuck. Słownik miejsca” (2013), „Droga 816” (2015) oraz tomików poetyckich „Nauka o ptakach” (2014) i „Północny wschód” (2017). W 2023 roku ukazała się jego najnowsza książka „Atlas dziur i szczelin” (Znak), reportaż literacko-przyrodniczy poświęcony miejskiej przyrodzie, która znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i otrzymała Nagrodę Literacka m.st. Warszawy (najlepsza publikacją 2023 w kategorii książka o tematyce warszawskiej).

„Atlas dziur i szczelin” Michała Książka to z uwagą tworzony dziennik dzikiej natury, niekiedy pozostającej w zasięgu, ale głównie poza zasięgiem, ludzkiego wzroku; natury uparcie trwającej w mieście betonu i plastiku, gdzie Dzięcioł wylizuje miasto w najlepsze. Zaskakujące, jak obojętna jest mu obecność samochodów i ludzi. Dodajmy – dziennik poetycki, w którym autor prowadzi nas przez miejskie wydepczyska, dzikaria, ruderalia, pochylając się dosłownie i metaforycznie nad wszelkimi formami życia, którym wystarcza margines między żywopłotem a krawężnikiem, szczelina istnienia między płotem chodnika. Mistrzem w znajdowaniu dziury w całym jest – jak się okazuje – rdest ptasi, a kruszczyca złotawka wygląda w locie jak rozpędzony cukierek.

Informacje o książce „Atlas dziur i szczelin” od wydawcy:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/atlas-dziur-i-szczelin-ksiazek-michal-247825