Art Festiwal 2021 Horyniec Muzyki
Zapraszamy na wakacyjny cykl muzyczny w Horyńcu-Zdroju i Lubyczy Królewskiej, na który złożą się koncerty jazzowe, muzyki klasycznej i filmowej, wreszcie pełen humoru recital znanego i cenionego aktora. Usłyszmy zarówno autorskie i własne kompozycje wykonawców jak też muzykę klasyków i Mistrzów jazzu, takich jak Krzysztof Komeda i John Coltrane.
Rok 2021 to Rok Stanisława Lema – urodzonego we Lwowie wybitnego pisarza, futurologa i wizjonera, artysty o szerokich zainteresowaniach, wykraczających poza samą literaturę. On właśnie jest patronem tegorocznej edycji festiwalu, którego hasło zaczerpnęliśmy z Bajek robotów Lema: Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka. Zaprosiliśmy czołowych muzyków jazzowych mieszkających w Polsce i zagranicą, do koncertów inspirowanych twórczością autora Solaris. Naszymi gośćmi będą m.in.: prof. Leszek Żądło – legendarny polski saksofonista z Niemiec, wykładowca akademii muzycznej w Würzburgu, który nagrał ponad 100 płyt z najlepszymi muzykami z całego świata; prof. Leszek Kułakowski – wybitny polski kompozytor i pianista jazzowy, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival, założyciel kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku; Joachim Mencel – pianista, lirnik, kompozytor, ceniony aranżer muzyki wokalnej, muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”.
9. 08, godz. 20.00 / Horyniec-Zdrój, Amfiteatr
Code Numbers by Leszek Kułakowski – koncert z muzyką z najnowszej płyty pianisty Leszka Kułakowskiego (piano), z którym wystąpią: Piotr Kułakowski (bass) i Jacek Pelc (drums).
Leszek Żądło Jazz Ensemble – koncert saksofonisty Leszka Żądło z zespołem: Leszek Kułakowski (piano), Piotr Kułakowski (bass), Jacek Pelc (drums). Kompozycje własne wykonawców oraz muzyka Johna Coltrane’a i Krzysztofa Komedy. Koncert prowadzi i czyta fragmenty Bajek Robotów – Maciej Orłoś.
LESZEK ŻĄDŁO
wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium, uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella,
z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 r. swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego – Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble. Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala Das Schweigen des Dichters (Milczenie poety) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu Trumna Charlie’ego Chaplina. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja Czarodzieje Honoratki w reż. Leopolda Rene Nowaka. Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądło polski paszport, w 2016 r. MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Prywatnie związany był z polską aktorką Barbarą Kwiatkowską-Lass, z którą łączyło go głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie, i dla której skomponował i nagrał, po jej nagłej śmierci, płytę Miss B.
LESZEK KUŁAKOWSKI
kompozytor, pianista jazzowy, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor zwyczajny doktor habilitowany, założyciel kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (24 edycje) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyką klasyczną (tzw. third stream). Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową, łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem (Seriablueslizm), polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7). Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i na scenach Europy Zachodniej i USA. Wydał 20 monograficznych albumów, laureat wielu nagród
i wyróżnień: 3-krotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitny wkład w rozwój polskiej kultury”, odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
PIOTR KUŁAKOWSKI
kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2004) na wydz. Jazz i Muzyka Rozrywkowa w klasie J. Niedzieli. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet z którym zajął I Miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach 2003, oraz nagrodę dla najlepszego zespołu w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni 2003. Współpracował i koncertował z czołowymi polskimi muzykami, takimi jak: Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Dominik Bukowski i muzykami niemieckimi: Rolf Zielke, Christian Knoche, Ulli Orth, Michael Kullick, ChristophTitz, oraz ze światowej sławy amerykańskim trębaczem Eddie Hendersonem. Koncertował w wielu czołowych klubach jazzowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji oraz był uczestnikiem wielu festiwalu muzycznych w Polsce. W 2009 odbył trasę koncertową po Chinach z projektem Poems of Chopin. Nagrał ponad 20 płyt z czołowymi polskimi muzykami. Jest także asystentem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, prowadząc zajęcia z kontrabasu i gitary basowej.
JACEK PELC
unikalny przypadek perkusisty, który jest jednocześnie komponującym muzykiem, konceptualistą i liderem wielu własnych projektów artystycznych – od solo czy dwuosobowych miniformacjiGuDrumBa Duet do projektu z udziałem Big Bandu lub 30 osobowej orkiestry kameralnej i najwybitniejszych muzyków polskiej oraz światowej sceny jazzowej (Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, David Friedman, Ed Schuller, Eddie Henderson, PeteLockett, Maurizio Rolli i wielu innych). Jego kompozycja zatytułowana GuDrumBa ukazała się drukiem na łamach European Real Book – The Best of Contemporary Jazz from Europe wydanej przez Sher Music Co. z USA – to kolekcja zapisów nutowych najlepszych kompozycji takich artystów jak m.in. Joe Zawinul, Django Reinhardt, Ennio Morricone. Podczas występów estradowych Jacek Pelc często wciąga i angażuje publiczność do wspólnych rytmicznych zabaw. Wirtuoz rozbudowanego zestawu instrumentów perkusyjnych. Obok bogatej dyskografii w roli sidemana Jacek jest również autorem kilku własnych płyt CD/DVD. Posiada bardzo cenne zawodowe doświadczenia jako perkusyjny edukator (Warsztaty Muzyczne Chodzież, Margonin i Puławy), recenzent muzyczny („Jazz Forum”), oraz redaktor naczelny magazynu „Top Drummer”.
10.08, godz. 20.00 / Horyniec-Zdrój, Amfiteatr
Recital Zbigniewa Zamachowskiego – pełen humoru program z okazji 40-lecia pracy artystycznej aktora. Oprawa muzyczna Roman Hudaszek.
Recital Zbigniewa Zamachowskiego– znanego aktora teatralnego i filmowego, to spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie. W koncercie usłyszymy autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Nie zabraknie przeboju Kobiety jak te kwiaty, znanego z plebiscytu radiowej Trójki, pochodzącego z przedstawienia Zamach na MoCarta. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista – Roman Hudaszek.
ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI
aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Lubiany przez publiczność i uznawany przez krytykę kompozytor. Ma na swoim koncie wiele ról zarówno w filmie, jak i w teatrze. Jest absolwentem liceum ekonomicznego i szkoły muzycznej, w 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. W filmie występował jednak już wcześniej. Od początku związany był z estradą – w czasie studiów występował z poznańskim kabaretem TEY. W 1980 roku swoją autorską piosenką zdobył II nagrodę na festiwalu w Opolu, wielokrotnie brał udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonywał piosenki
z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, a także swoje własne kompozycje do tekstów autorskich. W 1989 roku zagrał w muzycznym przedstawieniu Magdy Umer i Jeremiego Przybory Zimy żal, zaś w 1993 roku występował w Teatrze Rampa z popularnym spektaklem muzycznym Big Zbig Show. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1981 r. w Wielkiej majówce Krzysztofa Rogulskiego, gdzie wystąpił jako amator we wspaniałej roli Ryśka. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego oraz Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym oraz jest wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej.
ROMAN HUDASZEK
kompozytor i aranżer, artysta muzyk, dziekan wydziału jazzu PWSZ Nysa. Od 1976 roku współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Napisał muzykę do piosenek z tekstami m.in. Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana, Justyny Holm. W latach 1992-97 wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAiKS. Od 2008 roku wykładowca w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Obecnie dziekan wydziału. Współpracuje z czołówką polskich muzyków i aktorów: Zbigniewem Zamachowskim, Wojciechem Malajkatem, Grupą MoCarta, Arturem Andrusem. Kierownik muzyczny programów telewizyjnych, estradowych, przedstawień teatralnych oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Chodzieży. W wieloletniej pracy artystycznej współpracował m.in. z RudiSchuberthem, Zbigniewem Wodeckim, Zdzisławą Sośnicką, Ireną Jarocką, Krystyną Prońko, Ireną Santor, Izabelą Trojanowską, Kabaretem „Elita”, Anną Panas, Elżbietą Adamiak, Katarzyną Zielińską, Katarzyną Jamróz. Aranżował dla wielu orkiestr, m.in. Orkiestry Gustawa Broma, Zbigniewa Górnego, Aleksandra Maliszewskiego, Jerzego Miliana.
10.08, godz. 20.00 / Lubycza Królewska, Scena Letnia w Parku Miejskim
Baltic Neopolis Ensemble – koncert muzyki filmowej muzyków z zespołu Baltic Neopolis Orchestra. Występują: Piotr Kosarga (skrzypce), Zuzanna Remiorz (skrzypce), Karlina Bednarz (altówka), Piotr Więcław (wiolonczela). W repertuarze znajdą się przeboje muzyczne polskiego i światowego kina.
11.08, godz. 20.00 / Horyniec-Zdrój, Amfiteatr
Baltic Neopolis Orchestra – Academia Vitruosi
koncert muzyki klasycznej: Nela Zaforemska (skrzypce), Zuzanna Remiorz (skrzypce), Piotr Kosarga (skrzypce), Karolina Bednarz (altówka), Piotr Więcław (wiolonczela), Katarzyna Winkiewicz (wiolonczela).
„START – cykl koncertów” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Przed nami spotkanie z wyjątkowo utalentowanymi artystami, członkami tegorocznej edycji Akademii Baltic Neopolis Orchestra, oraz znakomitymi muzykami-liderami i solistami BNO, czyli młodej, muzycznej energii oddanej do eksplorowania przez publiczność w przestrzeni doskonale zaaranżowanej w Horyńcu-Zdroju i Lubyczy Królewskiej. Ambitny projekt realizowany przez Baltic Neopolis Orchestra, swoją skrupulatnością idealnie wpisuje się w kanony projektu Akademii, którego głównym celem jest przygotowanie najlepszych, młodych instrumentalistów do wykonywania koncertów z wybitnymi artystami z Polski i świata, w szczególności w zakresie muzyki kameralnej. Od 2021 roku głównym mecenasem projektu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Różnorodność prezentowanych kompozycji idealnie dopełni letni odpoczynek słuchaczy, to będzie wspaniała uczta dla wszystkich zmysłów!
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA
tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz VaskoVassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych.
Doceniana w Polsce, Europie i na świecie BNO wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; MarceloNisinmanem, bandoneonistą okrzykniętym następcą AstoraPiazzoli; CarmineLauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra; Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia czy kompozytorami – Mikołajem Góreckim, Hanną Kulenty oraz Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków.
Na dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt. Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów.
Baltic Neopolis Orchestra stara się być zawsze blisko publiczności, w kontakcie z nią używać oryginalnych środków ekspresji, a repertuar dobierać z precyzją równą największym światowym muzycznym wydarzeniom. Poza trzynastoletnim dorobkiem artystycznym, na który składa się m.in. 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetka Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, nominacja do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016 i 2017, 2020 roku.
Orkiestra w okresie wakacyjnym organizuje także regionalny Festiwal muzyki klasycznej – Baltic Neopolis Festival. Orkiestra aktywnie i z dużymi sukcesami promuje polską kulturę za granicą, tworząc i uczestnicząc w licznych międzynarodowych projektach. Dyrektorem artystycznym BNO jest VaskoVassilev, koncertmistrz Royal Opera House w Londynie. Od 2021 roku Orkiestra rozpoczyna realizację projektu START – cykl koncertów, skierowany do młodych instrumentalistów, wyłonionych w ramach przesłuchań, będący kontynuacją cenionej i rozpoznawalnej w całej Polsce, Akademii BNO.
13.08, godz. 20.00 / Horyniec-Zdrój, Amfiteatr
Joachim Mencel Quintet. Artisena – koncert polskiej muzyki ludowej i jazzu: Joachim Mencel (fortepian i lira korbowa), Weronika Plutecka (skrzypce), Szymon Mika (gitara), Paweł Wszołek (kontrabas), Szymon Madej (perkusja).
Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji. Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów jest m.in. polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej.
Przygotowany przez muzyków program „Artisena” dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztuką muzealną. Jest to żywa muzyka, która wciąż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejną, nową część historii tej muzyki. W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet „Artisena” w wydawnictwie For Tune.
JOACHIM MENCEL – pianista, lirnik, kompozytor, producent muzyczny, dr hab. – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka (CD „Contemplation”), Andrzeja Cudzicha (CD „Simple Way”) i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym (płyty „Allabout spring”, “Colorado”, „Live in Fort Andross”). Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem (wszystkie piosenki na albumie “Kakadu”), Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektali baletowych i pantomimy. Obecnie koncertuje solo z programem utworów na fortepian oraz na lirę, a także występuje ze swoim kwintetem, z którym wykonuje kompozycje własne inspirowane tańcami ludowymi. W roku 2018 oficyna For Tune wydała płytę z tym materiałem o tytule „Artisena”.
Joachim Mencel koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m. in. z autorskim projektem jmTrio (CD “Interludium”). Ponadto współpracował z wieloma cenionymi muzykami, byli wśród nich m. in. Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, DaveLiebman, David Friedman, Eddie Henderson, RonnieBurrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, VitoldRek, Jarosław Śmietana. W kwietniu 2019 roku w Nowym Jorku Joachim Mencel zarejestrował materiał muzyczny przeznaczony na płytę „Brooklyn Eye”, która ukaże się w drugiej połowie 2020 roku. Kompozycje autorskie lidera zagrali wybitni muzycy, których Mencel ceni i podziwia od wielu lat: Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston.