Horyniec-Zdroj Art Festiwal 2024 – Horyniec Muzyki

Home / Horyniec-Zdroj Art Festiwal 2024 – Horyniec Muzyki

5.08 poniedziałek
20.30 / Amfiteatr w Parku Zdrojowym

JAZZ BEATLES by IMIENOWSKI JAZZ SET
Roztocze pełne jazzu
Tomasz Imienowski: gitara basowa, Bartosz Krzywda: fortepian, Michał Lasota: perkusja.

Tworząc i grając własne piosenki, zamiast polegać na profesjonalnych kompozytorach i muzykach sesyjnych, The Beatles zrewolucjonizowali muzykę pop i rock na początku lat 60-tych. Choć ich czas w świetle reflektorów był zbyt krótki – będąc na szczycie, rozwiązali się w 1970 roku – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr zapoczątkowali nową erę muzyki. THE BEATLES zainspirowali wielu muzyków jazzowych.

Ten koncert będzie poświęcony twórczości legendarnych Beatlesów. Utwory z różnych płyt zostaną zaprezentowane w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie, w jazzowej interpretacji. Muzycy zabiorą nas w podróż prosto do Liverpoolu. Usłyszymy cały przekrój utworów skomponowanych przez członków tej legendarnej grupy: Can’t Buy Me Love, Hey Jude, Get Back, Let It Be, Michelle, Yesterday, Come Together i wiele innych znanych przebojów.

Koncert promuje płytę „Jazz Side of Abbey Road”.

7.08 środa
20.30 / Amfiteatr w Parku Zdrojowym

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI QUARTET
Krzysztof Ścierański: gitara basowa, midi bass, gitary; Waldemar Gołębski: EWI; Grzegorz Górkiewicz: instrumenty klawiszowe; Marcin Ścierański: perkusja
.

Koncert z okazji jubileuszu 70-lecia Krzysztofa Ścierańskiego.

Krzysztof Ścierański to nie tylko wybitny basista i kompozytor ilustracyjnej muzyki filmowej, piosenek oraz tematów jazzowych , ale też wirtuoz gitary. Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej działalności dał się poznać jako członek słynnych polskich zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection i lider zakładanych od lat 80. formacji: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. W dorobku Krzysztofa Ścierańskiego są 163 płyty, w tym 12 autorskich. Trudno jednoznacznie zdefiniować wykonywaną przez niego muzykę. Balansuje na pograniczu jazzu, rocka, World Music (głównie etniczna muzyka afrykańska i latynoamerykańska) i muzyki elektronicznej, co tworzy jedyny w swoim rodzaju muzyczny świat. Znany jest głównie ze swoich solowych dokonań – występów i nagrań. W jego kompozycjach znajdziemy szerokie płaszczyzny dźwiękowe, klastery, interesujące harmonie, atrakcyjne brzmienia, oryginalne, wręcz nowatorskie rozwiązania sonorystyczne w ramach improwizacji opartych głównie o formę utworu.

10.08, sobota
20.30 / Amfiteatr w Parku Zdrojowym

SPRZEDAWCY MARZEŃ
Spektakl muzyczny z piosenkami Artura Rojka i zespołu Myslovitz Teatru Roma w Warszawie.

Scenariusz i reżyseria: Anna Sroka-Hryń, aranżacje muzyczne: Mateusz Dębski, występują: Mateusz Dobosz, Dominik Stankiewicz, Julia Piklikiewicz, Julia Bielińska, Maja Kowalska, Zuzanna Radek, Karolina Klich, Marek Zawadzki, Kamil Owczarek.

Sprzedawcy marzeń” to spektakl, który powstał w ramach zajęć dydaktycznych w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na scenariusz przedstawienia złożyły się piosenki Artura Rojka i zespołu Myslovitz, jednej z najpopularniejszych formacji rockowych polskiej sceny muzycznej.

Studenci kierunku Aktorstwo i Wokalistyka warszawskiej Akademii Teatralnej z wielką determinacja, odwagą, pracowitością i wrażliwością dokonują wiwisekcji kondycji współczesnego człowieka. Bohater, Everyman, to postać, na miejscu której może postawić się każdy widz. To człowiek o uniwersalnych cechach, poszukujący odpowiedzi na najważniejsze pytania: gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna sen; dlaczego nasze lęki okazują się silniejsze od naszych pragnień; Przed czym uciekamy; jak nie zatracić się w świecie, który czasami przytłacza; czy nie można tak po prostu odpuścić; czy to niestosowne powiedzieć światu: dość, już nie; dlaczego nie potrafimy zaakceptować siebie bez zastrzeżeń?

Młodzi aktorzy zadają te pytania w sposób autentyczny i wiarygodny – i z młodzieńczą energią szukają odpowiedzi. W tej podróży towarzyszy im zespół muzyczny pod kierunkiem Mateusza Dębskiego, który jest również autorem aranżacji.

Anna Sroka-Hryń o doborze piosenek zespołu Myslovitz i Artura Rojka do spektaklu „Sprzedawcy marzeń”:

Bardzo mi zależało na tym, by teksty miały potencjał na opowiedzenie uniwersalnej historii. Bohaterem „Sprzedawców marzeń” jest EVERYMAN, czyli każdy z nas, bez względu na płeć, wiek, poglądy – i bez względu na historie, które nam towarzyszą i z których wyszliśmy. Chciałam, aby były to piosenki dające przestrzeń do tworzenia świata i postaci. Celem było stworzenie opowieści o człowieku, o tym, jaką ma delikatną i kruchą konstrukcję. Moją intencją było zajrzenie w głąb ludzkiej duszy i dotknięcie najdelikatniejszego miejsca w każdym z nas. Poczucie samotności i świadomość nieprzystawania do tego, co oferuje nam obecny świat, skłania EVERYMANA do migracji wewnętrznej i poszukiwania wyjścia z labiryntu lęków. Chciałam, żebyśmy zwolnili tempo naszego szalonego biegu przez życie i przyjrzeli się człowiekowi przez lupę, ale z dużą czułością. Dzięki temu zbudowaliśmy intymną mapę wrażliwości, klucz do zrozumienia odrębności każdego z nas, a także pewnej troskliwej uważności na drugiego człowieka. To spektakl o wychodzeniu ze swojej samotni do człowieka po drugiej stronie – bo tam też jest ktoś, kto się boi. Historia opowiedziana piosenkami zespołu Myslovitz i Artura Rojka to intymna podróż do wnętrza każdego człowieka. Te teksty są uniwersalne i wciąż aktualne. Choć Artur Rojek napisał je wiele lat temu, okazuje się że niezwykle rezonują one z dzisiejszymi czasami i z wrażliwością dzisiejszego widza niezależnie od wieku.

11.08 niedziela
20.00 / Amfiteatr w Parku Zdrojowym
ZAKOŃCZENIE FESTIWALU

NIE ŻAL MI
Anna Sroka-Hryń śpiewa piosenki Édith Piaf.

Tłumaczenie: Andrzej Ozga, aranże: Urszula Borkowska. Występują: Anna Sroka-Hryń (wokal), Mateusz Dębski (piano), Dominik Stankiewicz (perkusja), Mateusz Dobosz (kontrabas), Rafał Grząka (akordeon).

Koncert „Nie żal mi” to zestaw najsłynniejszych piosenek najwybitniejszej francuskiej artystki XX wieku – Édith Piaf w wykonaniu Anny Sroki-Hryń. Utwory w tłumaczeniu Andrzeja Ozgi wykonywane są w języku polskim w wyjątkowych aranżacjach Urszuli Borkowskiej. Wykonania artystki to coś więcej niż aktorska interpretacja piosenki, recital ten to niebanalne, genialnie wykonane utwory ikony francuskiej piosenki. Tego wieczoru usłyszmy: Ponad dachami Paryża, Jean żebrak, Akordeonista, Johnny żaden z Ciebie anioł, Hamburg, Świat w kolorach, Tłum, Hymn miłości, Padam, Milord Brawo dla klowna, Nic a nic nie żal mi.