Art Festiwal 2022 Horyniec Literatury

Home / Art Festiwal 2022 Horyniec Literatury


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Z książką w terenie

8 sierpnia, godz. 10.00-15.00 / start – godz. 10.00 sprzed biblioteki
BLISKO – Biblioteka/ Lokalność/ Inicjatywy/ Społeczność/ Kooperacja/ Oddolność

Rajd pieszy z Horyńca do Radruża z poetą i przewodnikiem metaforycznym Robertem Gmiterkiem
i fotografikiem Krystianem Kłysewiczem.
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

Robert Gmiterek
urodził się 18 lutego 1968 roku w Tomaszowie Lubelskim. Poeta, pisarz, listonosz, przewodnik metaforyczny, redaktor naczelny kwartalnika „Przestrzeń Pogranicza”. Autor  Snu na Kniaziach  ( debiut, 2019 rok), Oikoumene ( 2020 rok) i Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny ( 2021 rok), oraz wystaw fotograficznych: Ikony Roztocza, Oikoumene w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu,  Obraz i słowo ( wraz z Tomaszem Stelmaskim) w Gorajcu i  Nic tu nie ma na Muranowie. Jego twórczość organicznie związana jest z pograniczem polsko-ukraińskim, a szczególnie z Roztoczem. Można go spotkać na szlakach turystycznych i poza szlakami, a także w bibliotekach, na cmentarzach i w opuszczonych cerkwiach. 

Krystian Kłysewicz

Pochodzący z Horyńca-Zdroju pasjonat fotografii. Swoim aparatem umiłował mały skrawek Polski, jakim jest Roztocze Wschodnie, którego sama nazwa jak twierdzi zobowiązuje go do fotografowania wschodów słońca. Swoje plenery bardzo często starannie planuje, aby wschodzące słońce czy księżyc współgrały z zaplanowanym kadrem, często czekając na kolejną okazję nawet pół roku. Dzięki wykorzystaniu drona jest w stanie przenieść nas w magiczną perspektywę, jaką na co dzień żyją ptaki. Robi to nie tylko zdjęciami, ale również pięknymi filmami. Na swoim koncie ma wiele publikacji w magazynach, gazetach, albumach w tym jeden autorski, który wydał ze swoimi przyjaciółmi Tomkiem Mielnikiem i Tomkiem Michalskim pt. Roztocze. Jest również laureatem międzynarodowego Drone Film Festiwal, gdzie niezwykłą perspektywą Ziemi Lubaczowskiej z lotu ptaka zdobył I miejsce. Prozaicznie cała przygoda z fotografią zaczęła się od ambitnego planu tworzenia filmów timelapse przy użyciu lustrzanki. Tak powstała niezwykła seria Bieszczady Timelapse Cztery Pory Roku, którą stworzył ze swoim bratem Marcinem. Obecnie jest w trakcie realizacji projektu filmu Roztocze — Cztery Pory Roku, jak również ukończenia Szlaku Fotograficznego Roztocza Wschodniego.


Książka na lato
Co nas śmieszy, co nas przestrasza
8 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem, współautorami książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy. Rozmowę prowadzi Mateusz Adamczyk.

Rozmowa rzeka znanej i lubianej pary Jerzy Bralczyk – Michał Ogórek. Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym, charakterystycznym dla profesorów, aktorów, a nawet dla Pana Boga. Skaczą z epoki do epoki, od polityki do piosenki, od kabaretu do komedii –  i z powrotem, cały czas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co nam daje humor, jakie potrzeby zaspokaja.

Bralczyk i Ogórek przedzierają się przez gałęzie humoru szczególnie wybujałe w Polsce, ale też wracają do własnych młodych lat i dzieciństwa, by cytować rozmaite wierszyki, również te edukujące przez makabrę,
 i wspominać, co śmieszyło kiedyś, a dzisiaj już nie przejdzie. Wszystko to jest okraszone niezwykłą znajomością literatury, filmu i kabaretu, nie tylko zresztą krajowej produkcji. 

Jerzy Bralczyk
Profesor, językoznawca, medioznawca, ekspert od języka propagandy politycznej i reklamy. Autor kilkudziesięciu książek językoznawczych. Autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych o języku. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, od 1988 roku nieprzerwanie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Był też związany z Uniwersytetem Śląskim, Ośrodkiem Badań Prasoznawczych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim czy Uniwersytetem SWPS.

Michał Ogórek
Mówi o sobie, że jest rówieśnikiem warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Zaczął pisać oczywiście przez przypadek.  Wieloletni felietonista, poza tym satyryk, dziennikarz, krytyk filmowy. Autor takich książek jak m.in. Przewodnik po Polsce, Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok, Polska Ogórkowa, współautor książek  z profesorem Jerzym Bralczykiem, m.in. takich jak: Kiełbasa i sznurek, Na drugie Stanisław. Nowa księga imion i najnowszej A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy.


Malowane lato, czyli
jadą, jadą dzieci drogą
9 sierpnia, godz. 11.00, biblioteka – zapisy 

Warsztaty plastyczne dla dzieci z Mistrzem Józefem Wilkoniem inspirowane wierszami Marii Konopnickiej.

Józef Wilkoń
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).

Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. 

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji,
w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach jego dzieła posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów. 

Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to wydana w 2009 roku Księga Dżungli, w 2015 Pan Tadeusz i w 2016 Don Kichote. Napisana i zilustrowana przez niego książka Psie życiezostała uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Z okazji jubileuszów 80 i 85-lecia otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki Książka. W 2019 roku Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej.


Książka na lato
Republika. Nieustanne tango
9 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Z  dziennikarzem muzycznym i pisarzem Leszkiem Gnoińskim – autorem biografii zespołu Republika, rozmawia Jarosław Górski.

Republika, najbardziej zjawiskowy i nowatorski spośród polskich zespołów. To więcej niż zespół, to fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem.

Republika. Nieustanne tango to biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej.

Leszek Gnoiński
Dziennikarz, autor książek muzycznych (m.in. Raport o Acid Drinkers, Kult Kazika, Republika. Nieustanne tango, Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora, Trojanowska) i filmów o tematyce muzycznej (m.in. Beats of freedom – Zew wolności, Jarocin, po co wolność, Kult. Film). Obecnie publikuje w „Polityce”
i prowadzi audycję „Rockolekcje” w Antyradiu. Wcześniej publikował m.in. w „Tylko Rocku”, „Machinie”, „Super Expressie”, „Newsweeku”, „Dzienniku”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Magazynie Muzycznym MUZA”. Jest współtwórcą wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka i redaktorem prawie setki płyt. Dziennikarz Kulturalny Małopolski 2019.

Lata 80. zeszłego stulecia to okres solidarnościowej rewolucji. Ta rewolucja miała swój soundtrack. Zadbały o to grupy rockowe: Maanam, Perfect, Brygada Kryzys, Kult, Lombard i Republika. Ta ostatnia zrobiła to w adekwatnym kafkowsko-orwellowskim stylu. Solidarność się skończyła. Muzyka pozostała.
Kora i Kamil Sipowicz

Wreszcie powstała mapa Republiki! Unikatowa, charyzmatyczna i uwodząca. Dająca lekcję wolności i zmieniająca świadomość. Jak to Republika. Na tę książkę czekałam całe lata.
Mela Koteluk

To piękna widokówka z innego świata. Nie tylko dlatego, że jej akcja rozgrywa się głównie w okresie stanu wojennego. I nie tylko dlatego, że w sposób pasjonujący opowiada o dziwnych czasach, gdy polski zespół rockowy mógł wywołać masowe i skrajne emocje społeczne. Gnoiński przywołuje fascynującą historię Ciechowskiego, dla którego przekaz artystyczny był ważniejszy niż popularność.
Piotr Bratkowski, „Newsweek Polska”


Książka na lato
Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców
10 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie autorskie z dziennikarzem i pisarzem Michałem Ogórkiem, rozmowę prowadzi Jarosław Górski.

Sto lat niepodległości obchodzone jest tak totalnie, że nawet stolarz uznany może być za coś rocznicowego. Książka Michała Ogórka to doskonała odtrutka na historię zmienianą w bajkopisarstwo i kult jednostek. Ogórek pieczołowicie odtwarza obraz Polski, jaki w poszczególnych okresach niepodległości rysowano. Za każdym razem była to Polska jej zbawców i „zbawców”: Piłsudskiego, Rydza-Śmigłego, Bieruta, Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego, Wałęsy, Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Im wyżej każdy z nich bywał wyniesiony, tym boleśniejszy zazwyczaj był jego upadek.

Rozmiary kultu przywódców powodowały, że ludzie płakali ze wzruszenia, a potem z zawodu i wściekłości. Ale przy tej książce popłakać się można tylko ze śmiechu.

Portretem zbiorowym dziewięciu osób, od Naczelnika z 1918 r. po Prezesa z 2018 r., Michał Ogórek rekapituluje 100-lecie niepodległości. Jest to rekapitulacja raczej gorzko-ironiczna niż po prostu prześmiewcza, ale szczegółów – zarówno uciesznych, jak i wprawiających w zakłopotanie – jest w niej mnogość, co powoduje, że STO LAT! jest bardzo przydatnym suplementem zarówno do akademickich syntez, jak i szkolnych bryków. A także odtrutką na naszą nieprzemijającą skłonność do tromtadracji.
Prof. Andrzej Paczkowski

Po ludziach, których uważało się (trzeba było uważać, musiało się uważać) za wielkich, zostają ślady zostawione nie tylko przez nich samych, lecz także tych mniejszych, grzejących się w ich cieple, które to ciepło sami ci grzejący podnosili do temperatur tak wysokich, że stawało się to i straszne, i śmieszne. Książka Michała Ogórka rodzi podejrzenie, że historia (a może różnego poziomu historycy) działa celowo: tym celem tutaj okazuje się nasze dobre samopoczucie, którego warunkiem jest poczucie humoru. Aż dziwne (i niezwykle zabawne), że to było naprawdę. A było.
Prof. Jerzy Bralczyk


Książka na lato
Silne kobiety kontra rzeczywistość
11 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie z Magdą Skubisz, autorką książki Aptekarka. Saga rodu Tyszkowskich, rozmowę prowadzi Monika Piątkowska.

Aptekarka, pierwszy tom serii, to znakomita powieść historyczno-obyczajowa Magdy Skubisz, autorki nominowanej do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za debiut LO Story.

Opowieść o silnej kobiecie, która jest świadoma swojej wiedzy i mocy. W zielarce Katji skupia się tragedia zdolnych kobiet w czasach, kiedy musiały przepraszać za swoją wiedzę, prosić o pozwolenie na praktykę czy przekonywać mężczyzn, że są równie dobre jak oni. Bardzo polecam.
Ałbena Grabowska – pisarka i lekarka

Magda Skubisz
 urodziła się i mieszka w Przemyślu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Prócz pisania książek zajmuje się emisją głosu i współpracuje z  rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a wśród jej uczniów są laureaci ogólnopolskich konkursów piosenki a także półfinaliści i finaliści popularnych talent-show, jak „Mam talent” i „Voice of Poland” (Sabina Kurek-Delikat, Kamil Bijoś, Aro Kłusowski).Jest autorką serii „o młodzieży, ale niekoniecznie dla młodzieży” – opowiadającej o przemyskich licealistach: LO Story, Dżus & Dżin, Chałturnik i Master. Trzecia i czwarta część serii, Chałturnik i Master powstały na podstawie osobistych wspomnień autorki, która kilkanaście lat pracowała w zespole muzycznym, specjalizując się w zabawianiu pijanych, nierzadko pochodzących z półświatka, gości.W roku 2010, z rekomendacji Marka Nowakowskiego, Magda Skubisz znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (powieść Dżus & Dżin).
W roku 2012 otrzymała statuetkę Estrady Rzeszowskiej, m.in. za „wyznaczanie wysokich standardów w tworzeniu i promowaniu sztuki oraz wkład w rozwój kultury Województwa Podkarpackiego”. Angielski scenariusz na podstawie LO Story, powstały przy współpracy z firmą producencką AMP Polska w 2013 r. zakwalifikował się do finału „Share Your Slate” na European Film Market podczas 63 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Magda Skubisz jest laureatką Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego przyznanej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014 r.) oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (2018 r.)


Czy wiesz, co znaczy Twoje imię?
12 sierpnia, godz. 10.00, biblioteka – zapisy 

Warsztaty językowe dla dzieci Izabeli Winiarskiej-Górskiej i Jarosława Górskiego.

Warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy dowiedzą się, skąd dawniej brały się imiona, jak nazywano dzieci w czasach starożytnych i na przedhistorycznych ziemiach polskich, a także w kolejnych epokach historycznych. Dzieci będą mogły dowiedzieć się, skąd wzięły się i co oznaczają imiona ich oraz ich bliskich.

Jarosław Górski
absolwent Wydziału Polonistyki UW. Nauczyciel, animator kultury i dziennikarz. Popularyzator literatury, kultury i historii. W ciągu ostatniej dekady wydał ponad 30 książek dla dorosłych, dzieci
i młodzieży, m.in. eseistyczną pracę o literackich obrazach męskości Męska rzecz (Wyd. Szkolne PWN 2011), eseje Dziecko w literaturze (Sfinks 2017), epicką opowieść dla dzieci Pieśń o Sowie (Egmont 2017) i najnowszą – biografię Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Parweniusz z rodowodem (Iskry 2021).

Dr hab. Izabela Winiarska-Górska
historyk języka, Uniwersytet Warszawski, jej zainteresowania naukowe dotyczą historii języka, zwłaszcza historii humanistyki, reformacji i kontrreformacji, zagadnień normatywnych dawnej polszczyzny oraz edytorstwa tekstów dawnych.


Książka na lato
Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne
12 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie z Jerzym Kisielewskim i Janem Polewką, autorem książki Dom pod wiecznym piórem, rozmowę prowadzi Mateusz Adamczyk.

Jerzy Kisielewski, syn słynnego „Kisiela”, opowiada o niezwykłym domu rodzinnym, przez który przewinęły się największe polskie osobowości i dziwacy krakowsko-warszawscy. Anegdota goni anegdotę, bo też w tym domu żart ceniony był najbardziej, a dzieci, jak mawiał Kisiel, nie mają być grzeczne, ale bystre. Te opowieści nie są więc bynajmniej grzeczne…

Jerzy Kisielewski
 dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse AFP oraz włoską ANSA, współautor audycji „Co słychać?” w Radiu dla Ciebie, którą prowadzi razem z Januszem Olejniczakiem. Laureat tytułu Mistrz Mowy Polskiej 2021 i wieloletni gospodarz Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach.
Jest synem Stefana Kisielewskiego, bratem Wacława i Krystyny, romanistki. W dzieciństwie, jak sam wspomina, żył w cieniu brata i ojca, oraz jako jedyny w rodzinie nie planował zostać muzykiem. W 1961 roku razem z rodziną przeniósł się z Krakowa do Warszawy.
Był korespondentem mediów zagranicznych, współpracując z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA. Korespondent paryskiego dziennika „La Croix”.
W 1991 roku został członkiem kapituły Nagrody Kisiela. Był prezesem Centrum Monitoringu Wolności Prasy w latach 2001–2003. 

Mateusz Adamczyk
popularyzator wiedzy o języku, vloger. Prowadzi kanał na YouTubie, na którym omawia ciekawostki związane z językiem i komunikacją. Doktorant w Zakładzie Kultury Języka, Stylistyki Teoretycznej i Leksykologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. 

Jan Polewka
Scenograf, reżyser, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie w latach 90.
Syn pisarza Adama Polewki, urodzony w Domu Literatów na Krupniczej, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest autorem sztuk i nowych przekładów klasyki, felietonów teatralnych i scenariuszy, w tym do zrealizowanego niedawno filmu dokumentalnego Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana.


Książka na lato

Ukryte biografie: Austin, Montgomery, Simenon
13 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie z dziennikarką i pisarką Moniką Piątkowską, czyta Anna Bugajska.

Każdy pisarz ma swoje wielkie tajemnice. Gdyby ich nie miał nie zostałby pisarzem. 

Czasem są to zdarzenia, z którymi nie mogą się pogodzić, czasem uczucia, których nie mogli wyrazić, a czasem prawda o swoim życiu i bliskich, której nie potrafili uznać.

Nie różnią się w tym wyglądzie od swoich czytelników, bo być na rozdrożu i być niepogodzonym ze sobą to rzecz ludzka.

To co odróżnia pisarzy to fakt, że na swój sposób o tym opowiadają. Oczywiście nie wprost. To co stanowi istotę ich pisania zawsze ukryte jest pod fabułą. To sekretny początek, od którego wszystko się zaczyna. Trzeba tylko zadać dobre pytanie.

Gdy zrozumiemy pisarza, jego twórczość nabiera zupełnie innego wymiaru. Znajdziemy w nim samych siebie, o których nic nie wiedzieliśmy.

Tych troje pisarzy to postaci znane na całym świecie:

Jane Austen -autorka romansów wszech czasów

Lucy Maud Montgomery – twórczyni Ani z Zielonego Wzgórza

George Simenon – mistrz kryminału, który sprzedał 500 mln egzemplarzy książek

Pytanie na które w ich przypadku warto poznać odpowiedź brzmią:

Czy Jane Austen chciała popełnić społeczne samobójstwo?

Czy Lucy Maud Montgomery była Anią z Zielonego Wzgórza?

Czy Georges Simenon kiedykolwiek był dorosły?

Choć wszyscy troje żyli w innych czasach i w innych krajach jest coś co ich łączy.

Ich tajemnice zaczęły nie w tym samym miejscu.

Monika Piątkowska
dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka Życia przestępczego w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie, Zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko) oraz oryginalnej i bardzo dobrze przyjętej biografii Bolesława Prusa (2017).


Rośnij rutko, lilija…
koncert Bukoru – Rok Polskiego Romantyzmu
14 sierpnia, godz. 21.00, Amfiteatr 

Anna Bugajska, Marta Kołatek i Ewelina Cassette (śpiew, bębny), Dawid Sulej Rudnicki (aranże, pianino), Krzysztof Augustyn (kontrabas)

To projekt muzyczny, w którym ballada Adama Mickiewicza Lilije spotyka pieśń gminną. Autorska muzyka zespołu Bukoru powstała w oparciu o melodie zaczerpnięte z wybranych tomów Dzieł wszystkich  Oskara Kolberga. Minimalistyczne aranżacje podkreślają piękno prostych melodii, a muzyka instrumentalna towarzyszy muzyce słowa. Premiera koncertu miała miejsce podczas Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA w Warszawie,  12 czerwca 2022 roku i spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności.

Zespół Bukoru
Artyści poznali się w 2006 roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, której Anna i Marta są absolwentkami,  a Dawid – wykładowcą. Pracowali razem przy wielu projektach. Ważniejsze z nich to Proces wg Franza Kafki czy Chatskele, Chatskele, czyli widowisko muzyczne oparte na tradycyjnych pieśniach żydowskich, śpiewanych w języku jidysz. Jego premiera miała miejsce w 2010 roku w Krakowskiej Operze Kameralnej.  Od 2019 roku występują na polskich i europejskich scenach  z projektem Skarb rodu Arne (Herr Arnes Pengar). W październiku 2021 roku do zespołu dołączyła Ewelina Cassette, a w czerwcu 2022 roku – Krzysztof Augustyn.


Koronkowa robota, czyli
wzór na kryminalną historię
15 sierpnia, godz. 11.00, biblioteka 

Spotkanie dla dzieci z pisarzem Grzegorzem Kasdepkem.

Wakacje w Koniakowie – małej wiosce w Beskidach – nie zapowiadały się fascynująco. Staszek postanowił więc wypełnić czas napisaniem kryminału dla dzieci. Najlepiej opartego na prawdziwych wydarzeniach.
Gdy razem z siostrą zaczynają obserwować grupkę  podejrzanie zachowujących się motocyklistów – wydarzenia zaczynają nabierać cech kryminalnych. Podejrzane indywidua okazują się szajką groźnych złodziei, którzy chcą ukraść suknie światowych projektantów utkane przez koniakowskie koronczarki.

Kiedy Róża i Staszek ukryci w Muzeum Koronki zostają zauważeni przez przestępców – sytuacja staje się niebezpieczna.

Mrożąca krew w żyłach historia małych detektywów, którzy nie zawahają się użyć heknadla!

Grzegorz Kasdepke
jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. Mam prawo, Kuba i Buba, Tylko bez całowania, A ja nie chcę być księżniczką, Mity dla dzieci, Potworak i inne kosmiczne opowieści). Za książkę Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki Co to znaczy…  oraz Bon czy ton). Dwie spośród jego książek – Detektyw Pozytywka oraz W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka  Horror, czyli skąd się biorą dzieci znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha – za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt  twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”. W 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2021 Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” uznała Detektywa Pozytywkę za najlepszą książkę ostatniego dwudziestolecia – wśród 20 wyróżnionych tytułów znalazła się także Kacperiada…. W kwietniu 2022 roku opublikował najnowszy kryminał dla dzieci pod tytułem Koronkowa robota – z beskidzkim Koniakowem w tle!


Książka na lato

Premiery poetyckie: Ojcze nasz (33 wiersze o moim tacie)

15 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie autorskie z poetą Michałem Zabłockim, rozmowę prowadzą Wojciech Bonowicz i Elżbieta Szymańska.

To drugi po Janowskiej cykl wierszy Michała Zabłockiego poświęcony pamięci rodziców. Pierwszy dedykowany był Alinie Janowskiej, ten – Wojciechowi Zabłockiemu. Oba zbiory zawierają po 33 wiersze i utrzymane są dość prywatnym tonie. Są rodzajem wielowątkowej impresji o doświadczeniu wspólnego życia i oswajaniu śmierci. Książka Ojcze nasz (33 wiersze o moim tacie)  (Fundacja POEMAT) otrzymała Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022. 

Michał Zabłocki
poeta, animator życia literackiego, autor tekstów piosenek, Laureat Muzycznej Jedynki za najlepszy tekst roku 1993, Stypendysta Ministra Kultury w 2004 roku, Odznaczony brązowym medalem Gloria Artis w 2018 roku, Laureat Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w 2021 roku.
Na podstawie jego wierszy powstało wiele znanych piosenek w repertuarach Grzegorza Turnaua (Cichosza, Naprawdę nie dzieje się nic, Bracka i inne), Czesława Mozila (Maszynka do świerkania, i inne), Agnieszki Chrzanowskiej (Cały swiat płonie i inne), Golec Uorkiestra (Górą ty, górą ja i inne) oraz wielu innych artystów. Jest autorem librett i tekstów piosenek do spektakli teatralnych i muzycznych.
Wydał 12 zbiorów wierszy.
Jest pomysłodawcą i twórcą programu „Multipoezja”, a w nim akcji: Wiersze na murach, Wiersze chodnikowe, Wiersze pisane na czacie i  innych krakowskich wydarzeń cyklicznych: Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, Rozkręcamy Literacki Kraków, Tydzień Piosenki.
Od 2014 roku jest wydawcą Krakowskiej Biblioteki SPP, od 2017 roku – Biblioteki Młodych SPP, od 2020 roku – Biblioteki SPP.
Zrealizował projekt wielojęzycznego międzynarodowego portalu poetyckiego eMultipoetry.eu według własnego pomysłu.
Od 2009 roku jest wykładowcą Studiów Literacko-Artystycznych przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W młodości był wielokrotnym drużynowym i indywidualnym mistrzem i wicemistrzem Polski w szermierce (szabla).W 2020 roku założył jedyną sekcję szabli sportowej w Krakowie (Centrum Szabli Cracovia).
Od 2014 roku jest prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W latach 2012-2014 był przewodniczącym Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury w Krakowie.


Książka na lato

Królik po islandzku

15 sierpnia, godz. 19.00, Cafe Sanacja

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepkem i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim – współautorami książki Króllik po islandzku. Łajdackie opowieści z żarciem w tle, rozmowę prowadzi Mateusz Adamczyk.

Lektura będzie nie lada zaskoczeniem dla czytelników przyzwyczajonych do pióra autorów. Tym razem połączyli siły, talenty, pasję i poczucie humoru, aby stworzyć wartką prozę WYŁĄCZNIE DLA DOROSŁYCH! Anegdoty, wspomnienia i portrety – wszystko opowiedziane językiem lekkim, czasem ironicznym, czasem refleksyjnym, a miejscami nawet zaskakująco sprośnym. Mówią o smakowaniu życia całym sobą i o pierwszych razach doświadczanych wszystkimi zmysłami. Przywołane historie wieńczą przepisy na dania, które kojarzą się Autorom z najważniejszymi momentami w ich życiu.

Podczas lektury Królika po islandzku poczujemy smak agrestu na Islandii i pierwszych brzoskwiń w puszce kradzionych podczas pracy w OHP. Wrócimy do barów mlecznych, przejedziemy się autostopem, zachłyśniemy towarami eksportowymi z zachodu, które były jak kolorowe papugi wśród szarych wróbli – zagraniczne papierosy, kolorowy alkohol i pierwsze komercyjne filmy na taśmach VHS. Te opowieści tworzą literacką przystawkę dla dania głównego. A jest w czym wybierać Pierś indyka – director’s cut, Carbonnade a la Flamande, Dziwkarski makaron oraz autorski Hummus z dworca Wien Sudbanhoff. To dla zaostrzenia apetytu czytelników, więcej w Króliku po islandzku.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, scenariuszy oraz filmów krótkometrażowych. Nominowany do nagród: Nike, Paszporty Polityki, Cogito, Angelus, Śląski Wawrzyn Literacki. Jego książki ukazały się w przekładzie na 16 języków. Filmy zaś prezentowane były na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.  Stały felietonista miesięcznika „Odra”. Sporadycznie tłumaczy dramaty i poezję z islandzkiego. Przespał upadek Muru Berlińskiego będąc tego dnia w Berlinie. Spotkał się z królową Danii Małgorzatą, kupując ziemniaki w sklepie sieci Hagkaup na Islandii. Niedawno dowiedział się o swoich greckich korzeniach i zaczął naukę gry na buzuki. Mówi płynnie w czerech językach, oraz mniej płynnie w ośmiu, lecz nigdy nie myślał o etacie w Watykanie. Pracował jako kucharz w znanej i cenionej londyńskiej restauracji. 

Grzegorz Kasdepke
jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. Mam prawo, Kuba i Buba, Tylko bez całowania, A ja nie chcę być księżniczką, Mity dla dzieci, Potworak i inne kosmiczne opowieści). Za książkę Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki Co to znaczy…  oraz Bon czy ton). Dwie spośród jego książek – Detektyw Pozytywka oraz W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka  Horror, czyli skąd się biorą dzieci znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha – za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt  twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”. W 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2021 Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” uznała Detektywa Pozytywkę za najlepszą książkę ostatniego dwudziestolecia – wśród 20 wyróżnionych tytułów znalazła się także Kacperiada…. W kwietniu 2022 roku opublikował najnowszy kryminał dla dzieci pod tytułem Koronkowa robota – z beskidzkim Koniakowem w tle!


Maryjki
Opowieści o Matce Boskiej i zwierzętach
16 sierpnia, godz. 10.00, biblioteka 

Oto podania ludowe o Matce Boskiej w autorskim opracowaniu Justyny Bednarek i z zachwycającymi ilustracjami Marianny Oklejak – wzruszające, pełne czułości i humoru, a także zaskakująco współczesne. Pojawią się tu takie tematy, jak odpowiedzialność człowieka za dokonywane wybory, gościnność wobec uchodźców, a także troska o zwierzęta i całą planetę. Czy Maryja była pierwszą ekolożką? Co pająk robi na ścianie w raju? Kto przyniósł z nieba pierogi z jagodami? Przekonajcie się sami.

Od autorki:
Gdy byłam mała, opiekowała się mną niania mojej mamy, Cecylia Kot, wiejska kobieta z Podkarpacia. Uosobienie miłości. I to ona przekazała mi niektóre z tych legend. Śpiewała mi je, opowiadała wierszem. Te proste bajki z jednej strony tłumaczyły, skąd się wzięło to czy tamto, kolor piórek kanarka, drżenie liści osiki, a z drugiej – włą­czały przyrodę do sfery sacrum, czyniły z niej element historii zbawienia. Od razu jednak spieszę z wyjaśnieniem, że moja książka nie jest pracą etnograficzną. Nie byłam bardzo wierna pierwowzorom, nie podchodziłam nabożnie do fabuły. Czasem to czy owo „domyśliłam”, nie naruszając jed­nak głównych wątków. Zależało mi na tym, żeby tchnąć w te stare historie ducha współczesności i wzbogacić je nowymi treściami.

Justyna Bednarek
z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 50 książek, w tym Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek, które weszły do kanonu lektur szkolnych, Pięciu sprytnych kun, Babcochy czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Za swoje książki dostała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią część Skarpetek).
Zanim spełniła swoje marzenie o pisaniu bajek, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, najdłużej
w miesięczniku „Kuchnia”.  Mieszka w Warszawie, ma troje dzieci, trzy psy, kota, dwie kury i dwa kaczory biegusy.


Literatura na każdą godzinę
16 sierpnia, godz. 15.00 – biblioteka

Biblioteka/ Lokalność/ Inicjatywy/ Społeczność/ Kooperacja/ Oddolność

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem , rozmowę prowadzi Anna Kłysewicz. WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi
24 „mikroopowiadania” – subtelne opowieści o życiu. Zaskakujące, pełne znaczeń, mądre historie, w których czytelnik odnajduje siebie – każdą interpretuje po swojemu pod wpływem przywoływanych wspomnień i doświadczeń. Książka ta to bezpieczna przystań, której szukamy. Dzięki niej przenosimy się do czasów dzieciństwa, gdy wszystko było prostsze i intrygujące. Pomaga przetrwać zawieruchy dnia codziennego, uczy uważności i pomaga w trudniejszych chwilach.

Każdy z nas powinien być uważnym obserwatorem, patrzeć na życie oczami dzieci. Dzięki mikroopowiadamiom Wojciecha Bonowicza świat na chwilę zwalnia.

Wojciech Bonowicz
poeta, publicysta, dziennikarz. W 2007 roku za tom Pełne morze (2006) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezji, a tomy Echa (2013) i Druga ręka (2017) były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike. W ostatnich latach opublikował zbiory esejów Sto lat. Książka życzeń (2018) i Dziennik końca świata (2019), książkę Tischner. Biografia (2020) oraz Wiersze wybrane  (2020). W bieżącym roku ukazał się nowy tom jego wierszy Wielkie rzeczy  oraz zbiór mikroopowiadań Historie na każdą godzinę. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Mieszka w Krakowie.


Książka na lato

Wanda Rutkiewicz. Opowieść o sile życia i śmierci

16 sierpnia, godz. 17.00, Cafe Sanacja

Spotkanie z autorką biografii Wandy Rutkiewicz –  Anną Kamińską.
„Zginę w górach” — mówiła Wanda Rutkiewicz. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę… Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.
Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy „na dole” zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę.  Po olbrzymim sukcesie książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

Anna Kamińska
autorka bestsellerowych biografii: himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz (2017), przyrodniczki Simony Kossak pt. Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak (2015) oraz himalaistki Haliny Krüger-Syrokomskiej pt. Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej (2019), wszystkie biografie ukazały się w Wydawnictwie Literackim. Jest też autorką książki Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej oraz zbioru opowiadań Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010). 

Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę

Białowieża szeptem z 2018 r., w 2016 r. nominację do tej nagrody zdobyła jej książka  Simona. Książka o Wandzie Rutkiewicz była z kolei nominowana do nagrody Bestsellery Empiku jako jedna z dwóch najchętniej czytanych biografii w Polsce w 2017 r. 

Książka Wanda ukazała się w Hiszpanii, nakładem wydawnictwa „Desnivel”, obecnie w przygotowaniu wydanie na Litwie oraz wydanie włoskie. Za książkę Halina autorka otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego w 2020 r. oraz zdobyła Grand Prix w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Książka Halina wygrała też w plebiscycie na Książkę Sportową Roku 2019 w kategorii Najlepsza Książka Górska. Anna Kamińska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, ma też podstawowe wykształcenie muzyczne w klasie wiolonczeli. W 2021 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej opowieść biograficzna o Marku Kotańskim pt. Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja.


 Simona K. Wołająca na puszczy

16 sierpnia, godz. 21.00, Gminny Ośrodek Kultury

Rozmowa z Anną Kamińską i aktorką Agnieszką Przepiórską po pokazie spektaklu według książki Anny Kamińskiej.


7-16 sierpnia, Cafe Sanacja
Festiwalowy Kiermasz Książki


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.